Marmara Bölgesindeki akvaryum balığı işletmelerinin ekonomik analizi
  1. Tez No: 56074
  2. Yazar: ESRA SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Marmara Bölgesindeki Akvaryum Balığı İşletmelerinin Ekonomik Analizi. Bu çalışma, İstanbul ve çevresindeki işletmelerde 1995 yılı boyunca yürütülmüştür. Çalışmada, ithalat ve üretimle uğraşan işletmeler karşılaştırılarak Türkiye ekonomisine olan katkıları (maddi ve manevi) tesbit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, yaz ve kış dönemleri olmak üzere iki periyotta sürdürülmüştür. Hazırlanan anket soruları yardımıyla satışların hangi aylarda artığı, üretim ve ithalatın hangi dönemlerde farklılık gösterdiği, maliyetin azalma ve artma nedenleri ithalat ve yetiştiricilikle uğraşan işletmelerin karlılık derecelerinin karşılaştırılması tesbit edilmeye çalışılmıştır. Akvaryum balığı işletme grupları sermaye faktörü yönünden incelendiğinde her iki işletme grubunda da sabit sermaye toplamının işletme sermayesi toplamına göre yüksek olduğu saptanmıştır (Tablo 13). Yıllık faaliyet sonuçlarının ekonomik göstergelerle belirlenmesi sonucunda; en karlı ve verimli işletme grubu olarak, ithalatla uğraşan işletmeler grubu bulunmuştur. Yapılan hesaplamalar sonucunda; işletme büyüklüğü artıkça, brüt kar, net kar ve nakdi gelirinde artığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Economic Analysis of Aquarium Fish Enterprises within the Marmara Province of Turkey This study has been carried out in cooperation with the aquarium fish enterprises in İstanbul, and the vicinity in 1995. Those enterprises dealing with the production and importation of aquarium fish have been compared. Attempt was made to determine the contribution of such enterprises to the national economy. The study has been carried out in two periods, such as winter and summer terms. By the help of the questionnaire, the months when sales increased, the periods when production and importation differentiated, the reasons of the increase and decrease in the costs, the comparison of the profits of the enterprises dealing with production and importation were determined. When the capitals were examined, it was determined that in both of these enterprises the worth of the stationary capitals were higher than the worth of the operating capitals (Table 13). By the determination of economical indicators according to the annual results, it was found that the enterprises dealing with importation were most profitable. The results of the calculations show that the gross and the net profit and the income increase, when the size of the enterprise increase.