Emir Kalkan'ın hikayelerinde şehir ve yoksulluk temaları üzerine bir inceleme
A study on the theme of city and poverty in the stories of Emir Kalkan
- Tez No: 560738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
1950'li yıllardan itibaren Türkiye'nin yaşadığı kentleşme süreçlerinin topluma ve bireye yansımalarını kaleme alan yazarlardan biri Emir Kalkan'dır. Sanayileşmenin etkisiyle kırdan kente göçlerin hızlandırdığı kentleşmenin olumlu yanlarının yanı sıra yoksulluk, suç gibi olgularda meydana gelen artışların toplum huzuruna etkileri yadsınamaz. Emir Kalkan'ın çocukluk günlerinden itibaren tanıklık ettiği şehrin dönüşümü ve insanların bu dönüşümü nasıl etkilediği ve etkilendiğini hikâyelerinde çok boyutlu olarak ele almıştır. Emir Kalkan, Türkiye'nin yaşadığı değişim süreçlerini eserlerine yansıtarak toplum hafızasını canlı tutmaktadır. Zengin halk kültürü ile yetişen, milli ve manevi duygularına bağlı, toplumunun sorunlarıyla yakından ilgilenen ve çözümler üreten Emir Kalkan'ın hikâyelerinde önemli bir yere sahip olan şehir ve yoksulluk temalarının incelenmesi bir Türkiye portresinin yorumlanmasını ihtiva edecektir. Kalkan, özellikle Kayseri insanına, kültürüne, sosyal ve siyasi yaşantısına, milli manevi duygularına, ekonomik durumuna örnekler sunarak şehrin salt binalardan oluşmadığını içinde yaşayanların ruhundan beslendiğini ve ona göre şekil aldığını göstermiştir. Bu tezde Emir Kalkan'ın hikâyeleri, yoksulluk ve şehir temalarından hareketle sosyoloji ve edebiyat arasındaki ilişki göz önünde bulundurularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After 1950s, Emir Kalkan is one of the authors who writes out reflection of Turkey's urbanization process to society and person. Urbanization which migrations rural to urban with impact of industrialisation accelerate has positive sides, on the other hand increasing of some facts such as poverty, crime to effect of community peace is undeniable. Emir Kalkan has treated multidimensionality in his stories testifying of urban transform since his childhood and humans how to affect this transformation and to be affected. Emir Kalkan keeps alive community's memory as reflecting to his works Turkey's transformation processes. Emir Kalkan who was grown with rich folk culture, clinging to national and moral emotions, relating to the problems of society closely, finding solutions has a lot of stories. In his tories, analyzing of urban and poverty themes have an important position to interpret portrait of Turkey. Emir Kalkan showed that urban doesn't occur only buildings also it is fed with souls which live there and take shape according to this as giving examples especially about Kayseri's people, culture, social and potical life, national and moral emotions, economic situation. In this thesis, Emir Kalkan's stories was analyzed by taking into consideration the relation between sociology and literature as part of urban and poverty themes.