Akusto-optik elastografi esaslı doku mekaniği görüntülemesi
Acousto-optic elastography based tissue mechanics imaging
- Tez No: 560785
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Koherent ışık teknikleri kullanan akusto-optik elastografi alanındaki bazı görüntüleme yöntemleriyle malzemelerin mekanik davranışları değerlendirilerek doku elastikliği belirlenebilmektedir. İlgili tümörü karakterize eden özelliklerden birisi de tümör dokusu elastikliğinin civardaki sağlıklı dokuya göre farklı olmasıdır. Bu tez çalışması ex-vivo koşullarda gerçekleştirilmiştir. Lazerle aydınlatılan tavuk göğsü (insan dokusu benzeri olarak) ve lezyon benzeri malzemeler piezoelektrik aygıtı ile titreştirilerek görüntüler alınmıştır. Bu dokuların titreşim özelliklerinin analizi ile karakteristik özellikleri çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, cilt kanserinin en tehlikeli ve en çok ölümle sonuçlanan türü 'malign melanom (MM)'un erken, doğru, güvenli ve ekonomik teşhisi için bir ön çalışma niteliği taşımaktadır. Tezin amacı, MM cilt kanserinin tanısına yardımcı olabilecek, doku elastikliğini belirleyen akusto-optik esaslı bir sistemin geliştirilmesidir. Çalışma, lezyon benzeri 4 farklı sertlikte malzeme için 2 farklı DC güç beslemesinde ve 3 farklı derinlik durumunda gerçekleştirilmiştir. İkincil beneklenme deseni esaslı olan bu çalışmada elde edilen görüntülere çapraz korelasyon ve DFT uygulanması ile elde edilen sonuçlar incelenmiş ve önerilen yöntemin belirli durumlarda pigmente lezyonun tespiti ve fiziksel karakterizasyonu için uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tissue elasticity can be determined by evaluating the mechanical behavior of materials with some imaging methods in the field of acousto-optic elastography using coherent light techniques. One of the properties that characterize the tumor of interest is that the tumor tissue elasticity is different from the surrounding healthy tissue. This thesis study was performed ex-vivo. Laser-illuminated chicken breast (similar to human tissue) and lesion-like materials were pulsed with a piezoelectric device and then the images were taken. The characteristics of these tissues were tried to be extracted by the analysis of their vibration properties. This study is a preliminary study for the early, accurate, safe and economic diagnosis of 'malignant melanoma (MM)', the most dangerous and most fatal type of skin cancer. The aim of the thesis is to develop an acousto-optic based system that determines tissue elasticity, which can help diagnosis of MM skin cancer. The study was performed under 3 different depth conditions with 2 different DC power supply for 4 lesion-like materials with different rigidness. The results obtained by cross-correlation and DFT of the images obtained in the secondary speckle pattern based study were examined and it was seen that the proposed method can be applied for the determination and physical characterization of pigmented lesion under certain situations.