Sonlu elemanlar yöntemi ile yapı analiz, endüstriyel bir problem
  1. Tez No: 56082
  2. Yazar: F.MELTEM SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUHİ KAYKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
VI. ÖZET SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE YAPI ANALİZİ, ENDÜSTRİYEL BİR PROBLEM Bu çalışmaya, Bilgisayar Destekli Mühendislik yaklaşımının bir alt grubu olan Bilgisayar Destekli Yapı Analiz Teknolojisi temel oluşturmaktadır. Giriş bölümünde ilgili kavramların tanımlan verilmiş ve endüstriyel problemin tarifi yapılmıştır. ikinci bölümde Bilgisayar Destekli Mühendislik kavramı açıklandıktan sonra, firmaların bu amaç için kullanacakları ticari paket programları değerlendirme kriterleri sıralanmıştır. Daha sonra Bilgisayar Destekli Yapı Analiz teknolojisi ve bu teknolojide en çok kullanılan metod olan Sonlu Elemanlar Yöntemi açıklanmıştır. Kullanılan ANSYS CAD/CAE programı hakkında bilgi verildikten sonra problem ele alınmıştır. Yapının sonlu elemanlar modeli, kullanılan elemanların özellikleri, sınır koşulları ve yükleme yaklaşımları, çözüm algoritmaları tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde hazırlanan analiz modelleri tek tek açıklandıktan sonra, bilgisayardan elde edilen sonuç değerleri ve grafikleri verilmiştir. Son bölümde alınan bu sonuçlar irdelenmiştir. 62
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY STRUCTURAL ANALYSIS USING FINITE ELEMENT METHOD, AN INDUSTRIAL APPLICATION This study is based on the Structural Analysis Technology, which is a Computer Aided Engineering (CAE) Applications. The first section defines the problem. In the second section, Computer Aided Engineering Method is explained and the criterias and parameters used in selection among the related software packages are discussed. Then, Computer Aided Structural Analysis and the most frequently used one of them, The Finite Element Method are explained, information related to the ANSYS software package is provided. The finite element model, characteristics of the used elements, boundary conditions and loading, solution algorithms are discussed. In the third section, all analysis models are explained, the solutions of the system are provided, also using graphics. The last section analysis and discusses these solutions. 63