Koltuklarda kullanmak üzere yüksek performans özelliklerine sahip3-boyutlu çözgülü örme kumaş yapılarının geliştirilmesi
Development of 3-D warp knitted fabrics with enhanced performance properties designed for seat upholstery
  1. Tez No: 560827
  2. Yazar: SİMGE SAKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA OĞLAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, otomobillerde koltuk döşemelik kumaşı olarak kullanılmak üzere üstün performans ve konfor özelliklerine sahip 3-boyutlu çözgülü örme kumaş yapılarının geliştirilmesidir. Bu amaçla çalışmanın birinci aşamasında, koltuk döşemelik kumaşlarından kullanıcı beklentilerini belirlemek adına anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, piyasada koltuk döşemelerinde yaygın olarak kullanılan sünger yapıların özellikleri tespit edilmiştir. Daha sonra, farklı kumaş üretim ve termofiksaj parametreleri kullanılarak geliştirilen 3-boyutlu çözgülü örme kumaşların gramaj, kalınlık, sıkıştırma dayanımı, boyutsal değişim, kalıcı deformasyon gibi performans özellikleri ile hava geçirgenliği ve ısıl direnç gibi konfor özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda yapılan değerlendirmeler ve elde edilen veriler ışığında, konfor özellikleri iyileştirilmiş optimum performans özelliklerine sahip 3-boyutlu çözgülü örme kumaş yapıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop 3-D warp knitted spacer fabrics with enhanced performance and comfort characteristics designed for car seat upholstery. For this purpose, initially, a survey was performed in order to specify the customer expectation from the seat upholstery. Besides, the properties of the foams that are used widely in automobile seat upholstery on the market were also determined. Then, 3-D warp knitted fabrics were produced with different production and heat setting parameters. Finally, the performance characteristics like weight, thickness, compression resistance, dimensional stability, permanent deformation and comfort properties such as air permeability and thermal resistance of these fabrics were investigated. According to the test results and statistical evaluations, 3-D warp knitted fabrics with enhanced performance and comfort characteristics were determined.