Fatih Projesi bilişim teknoloji araçlarının kullanımına yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Opinions of teachers and students about the use of the information technology devices in Fatih Project
  1. Tez No: 560828
  2. Yazar: KUBİLAY KILIÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknoloji son yüzyılda daha önce hiç gelişmediği kadar hızlı ve başarılı bir şekilde gelişmektedir. Yeni nesillerin gelişiminde teknolojiyi kullanmak isteyen devletler elindeki imkanları kullanarak eğitime teknolojik olarak yatırım yapmaktadır. Eğitim, bireylerin yaşamları boyunca devam eden bir süreç olduğu için özellikle eğitim-öğretim aşamasında bireylere daha kaliteli bir eğitim verebilmek amacıyla teknolojiden yararlanılmaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de eğitim-öğretimde teknolojiden yararlanmak için çeşitli yatırımlar yapılmaktadır. Türkiye'de FATİH Projesi ile teknolojiyi öğretmen ve öğrencilerin etkin bir şekilde kullanması istenmektedir. Türkiye'de eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi geliştirmek amacıyla Fatih Projesi kurulmuş ve ülke çapında dağıtımı yapılmıştır. Bu çalışmada, Fatih Projesi kapsamında sunulan bu teknolojinin öğrenme-öğretme sürecine, derslerde etkin kullanımına ve dersin verimliliğine etkisi öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda araştırılmıştır. Araştırmada anket modeli ve görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma, Hatay ilindeki Defne ve Antakya ilçelerinde etkileşimli tahtalara sahip orta öğretim okullarında yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, sınıflarında tablet bilgisayar ve etkileşimli tahta bulunan 203 öğretmen ve 1400 öğrenciye anket uygulanarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğrenci, öğretmen ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For the last century,technology has improved more rapidly and successfully than it has never happened before. States desiring to use the technology for the new generation's development invest in education technologically by using their own facilities. Since the education is a lifelong period for individuals, especially during the educational process, technology is used to provide more satisfactory and higher quality education. Like in many other countries, various investments are done to benefit from technology in education in Turkey. In our country with Fatih Project, teachers and students are demanded to use technology effectively in our country. This project was created to provide equal opportunities in education system and to develop technology in our schools and it was spreaded throughout in Turkey. In this study, the effect of the technology presented within the scope of Fatih Project on teaching- learning process, the efficient usage during lessons and the productivity of the lesson was searched in accordance with teachers' and students' opinions. The survey model and interviewing form was used in the study. The research was conducted in high schools owning smart boards in Defne and Antakya districts in Hatay Province. The data of the study were collected by by applying a questionnaire to 203 teachers and 1400 students who had tablet computers and interactive boards in their classrooms. In line with the results of the study, some suggestions were made to the students, teachers and researchers.