Mobil robotlar için türk sosyal ve kültürel yapısına ve cinsiyete dayalı kişisel alan hesaplaması ve yol planlaması
Personal space calculation and path planning for mobile robots based on the Turkish social and cultural structure and the gender
  1. Tez No: 560845
  2. Yazar: CANBERK TOLUNBÜKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar ve robotların birlikte çalışması neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Bu tez çalışması, insanın ve robotun birlikte çalışma ihtimalini göz önüne alarak robotun insanla çalışırken uyması gereken kişisel alan hesabı üzerine bir araştırma içermektedir. Özel olarak toplumsal kurallar yerine bu tez çalışmasında Türk Toplumu'nun sosyal ve kültürel kuralları ve kişilerin cinsiyeti araştırma sırasında göz önünde bulundurulmuştur. Dolayısıyla, bu çalışmada önerilen kuralların Türk Toplumu'na özgü olması hedeflenmiştir. Yapılan çalışmada Türk Toplumu'nda mobil robotlar kullanılırken yapılacak“mobil robot sosyal yol planlaması”için kullanılacak iki temel kural ortaya konulmuştur. Ayrıca, bu kuralların kullanılmasıyla elde edilecek bireysel ve grup şeklinde kişisel alan hesabı çizimleri de tez çalışmasında sunulmuştur. Son olarak, önerilen bu iki temel kural ve Karınca Aslanı Optimizasyon Algoritması kullanılarak mobil robotlar için örnek bir sosyal yol planlaması uygulaması da tezde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, it has become almost imperative that humans and robots work together. This thesis includes a research on the personal area calculation that the robot must comply with when considering the possibility of human and robot working together. In this thesis, instead of social rules in particular, the social and cultural rules of Turkish society and the gender of the individuals were taken into consideration during the research. Therefore, it is aimed that the rules proposed in this study are being specific to Turkish Society. In this study, two basic rules have been proposed to be used for mobile robot social path planning while mobile robots are used in Turkish Society. In addition, individual and group personal space calculation and drawings that will be obtained by using these rules are presented in this study. Finally, the proposed two basic rules and an example of social path planning application for mobile robots using Ant Lion Optimization Algorithm are included in the thesis.