Outsider art becoming insider: The example of Henry Darger
Dışarıdan sanatın içeriden sanata dönüşmesi: Henry Darger örneği
- Tez No: 560860
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, Art History, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez dışarıdan sanat olarak adlandırılan deli sanatına odaklanmaktır. Bir delinin nasıl sanat dünyası tarafından sanatçı haline getirildiği sorusu bilinen en ünlü sanatçılardan biri olan Henry Darger örneği üzerinden incelenmektedir. Darger üzerine yazılan farklı biyografiler bize deli sanatçı kurgusunun nasıl işlediğini göstermektedir. Tezin ana amacı sanat dünyasının dinamiklerini sorgulamak, yeni bir kimlik yaratırken nasıl sınırlar çizdiğini tartışmaktır. Pskiyatrinin öznesi olan delinin sanat dünyası içerisinde nasıl yeniden kurgulandığı ve bu kurgunun sanat dünyası nasıl etkilediği tartışılır. Bu süreçte biyografi bir meta olarak ele alınır ve dışarıdan sanatın kurulmasındaki en önemli öğe olarak ele alınır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the outsider art also known as mad art. The question of how a mad becomes an artist by the art world is examined through the example of Henry Darger, one of the most famous outsider artists. Different biographies of Darger show us the process of construction of outsider artist image. The main aim of this thesis is to question the dynamics of the art world and to discuss how it creates its own limits while creating a new identity. It is discussed how the mad, the subject of psychiatry, is reconstructed in the art world and how this construction affects the art world. In this process, biography is treated as a commodity and considered as the most important element in the establishment of the outsider art.