Salt in the water: Racialization, hierarchy, and the specter of intermarriage in Israel
Suda ki tuz: Irksallaştırma, hiyerarşi, ve İsrail'de karma evlilik hayaleti
  1. Tez No: 560861
  2. Yazar: JANINE ANDREA CUROTTO RICH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu makale, Araplar ve İsrail'deki Yahudiler arasındaki romantik ilişkilerin spektrumunu incelemektedir. Bu tür ilişkilerin istatistiksel azlığı göz önüne alındığında halkın büyük bir kesiminin, medyanın ve devletin“misejenasyonun”önlenmesine verilen önem paradoksal görünmektedir. Makalem son derece başarılı olmuş reklam kampanyalarından ve televizyonda yapılan müdahalelerden, vatandaş devriye gruplarına; fiziksel saldırıya, özellikle de reşit olmayan kadınların söz konusu olduğu, reform okullarında hapsetmeye kadar uzanan bu girişimlerin araştırılmasıyla başlamaktadır. Bu araştırma, tartışmaya açık sömürgeci alandaki ırksallaştırma süreçleri üzerinde çalışmaları temel alarak,“karışık”ilişkilerin içsel kontaminasyon korkusunun ve ırksal üyeliğin iktidari hiyerarşilerin dengesiz doğası hakkındaki belirsizliğinin altını çizmektedir. Son bölümde Arap ve Yahudi karakterlerin arasındaki ilişkileri gösteren üç eserin -iki roman ve bir filmin- yakın bir analizini yapmaktayım. Bu eserlerin halkın ırksallığını ve İsrail'e aidiyet hissini hem birleştirici hem de meydan okuyucu bir unsur olarak somutlaştırdığını tartışarak eserlerin farklı bir gelecek için olanaklar sunmak için çaba gösteren teorik metinler olarak görülmesi gerektiğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
This paper examines the specter of romantic relationships between Arabs and Jews in Israel. Given the statistical rarity of such relationships, the extensive public, media, and governmental attention paid to preventing 'miscegenation' seems paradoxical. I begin with an exploration of these attempts, which range from highly successful advertising campaigns and televised interventions to citizen patrol groups, physical assault, and, in the case of underage women, incarceration in reform schools. By turning to work on racializing processes within contested colonial space, this research traces the specter of 'mixed' relationships back to fears of internal contamination and the unstable nature of racial membership within racialized hierarchies of power. I conclude with a close analysis of three works – two novels and one film – that revolve around relationships between Arab and Jewish characters. By examining the way these texts both reify and challenge assemblages of race and belonging in Israel, I argue that these works should be viewed as theoretical texts that strive to present possibilities for a different future.