Abies nordmanniana subsp. Equi-trojani (Asc. & Sint. ex Boiss.) Coode & Cullen) türünün yakın geçmişteki ağır metal konsantrasyonlarının değişiminin izlenmesinde biyomonitor olarak kullanılabilme olanakları
The opportunities of abies nordmanniana subsp. Equi-trojani (Asc. & Sint. ex Boiss.) Coode & Cullen) species for usability as biomonitor in monitoring the change of heavy metal concentrations in recent past
  1. Tez No: 560918
  2. Yazar: AMIRA SALEM ALI ALKHARAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hava kirletici maddeler tüm yer kürede görülmektedir. Hava kirliliği bileşenleri arasında ağır metaller ilk sıralarda sayılabilir. Çünkü ağır metallerin bazılarının canlılar ve özellikle insanlar için düşük konsantrasyonlarda bile toksik veya kanserojen etkiye sebep oldukları bilinmektedir. Bitkilerde yaprak yüzeyleri, bitkiler ve kötüleşen atmosferik ortam arasındaki arabirimi oluşturur. Bu nedenle, bitkiler ve hava kirleticileri arasındaki ilk temas noktasıdır ve kirletici girdisine etkili bir engel oluşturmaktadır. Yaprakların dış yüzeyleri, kütikül denilen ince bir zar ile kaplıdır. Bu zar tabakası bitkinin aşırı su kaybının önlenmesi, çözünmüş madde alımının düzenlenmesi ve fotosentetik dokuların korunması, stratosferik ozon azalmasından kaynaklanan gelişmiş UV-B gibi zararlı ışınlanmayı önlemek de dahil olmak üzere birçok temel fonksiyona sahiptir. Odun yapısı da aynı şekilde bizlere uzun yıllar boyunca aynı konumda bulunması sebebiyle maruz kaldıkları kirleticiler ve bunların seviyesi hakkında bilgi vermektedirler. Çalışma Kastamonu ili kent merkezinde, trafiğin yoğun, az ve hemen hemen hiç olmadığı yerde bulunan Abies nordmanniana subsp. equi-trojani (Asc. & Sint. ex Boiss.) Coode & Cullen türü üzerinde yürütülmüştür. Dallar yaşlarına göre kesilerek sınıflandırılmış, yaş olarak sınıflandırılan örnekler ibre, kabuk ve dal kısımlarına ayrılmış ve gerekli ölçüm işlemleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara SPSS paket programı yardımıyla varyans analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak farklı yaştaki ibre, kabuk ve odunda tüm element miktarlarının istatistiki olarak en az %99,9 güven düzeyinde farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Air-pollutant substances are seen all over the globe. Heavy metals are enumerated in the first place among the components of air pollution. Because some of the heavy metals are known to cause toxic or carcinogenic effects, even in low concentrations, for living things and especially for people. Leaf surfaces in plants form the interface between plants and deteriorating atmospheric environment. Therefore, it is the first contact point between plants and air pollutants and constitutes an effective barrier to contaminant penetration. The outer surfaces of the leaves are covered with a thin membrane called cuticule. This membrane layer has many basic functions, including the Prevention of excessive water loss, the regulation of dissolved matter intake and the preservation of photosynthetic tissues, and the Prevention of harmful radiation from stratospheric ozone depletion, such as advanced UV-B. The wood structure also gives us information about the continents they are exposed to and their level as they have been in the same position for many years. The wood structure also gives us information about the continents they are exposed to and their level as they have been in the same position for many years. The study was carried out on the strain Abies nordmanniana subsp. equi-trojani (Asc. & Sint. ex Boiss.) Coode & Cullen, which is located in the city center of Kastamonu, where traffic is intense, little and hardly ever. The branches were cut and classified according to their age, the samples classified as age were divided into leaf, shells and branches and the necessary measurement procedures were performed. Variance analysis was performed with the help of SPSS package program. As a result, all elements of different age leaf, shell and wood amounts were statistically different at least 99.9% confidence level.