The voice quality improvement and performance management for smartphones
Yeni nesil akıllı cep telefonlarının ses kalitesi ve performans yönetimi
- Tez No: 560919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz küresel dünyasında, ses iletimi etkili bir iletişim biçimi haline gelmiştir. Ses iletiminin önemi arttıkça daha iyi ses kalitesine olan beklenti de artmıştır. Konuşma kalitesini ölçmek için subjektif ve objektif olarak iki temel yöntem vardır. Bu tezde, mobil tabanlı cihazın ses kalitesini ölçmek ve iyileştirmek için bir sistem geliştirilmiştir. Ölçümler; dar bant, geniş bant ve süper geniş bant olan ses bant genişliklerinde ses kodek bit hızına ve sinyal gücüne göre yapılmıştır. Bu çalışma ITU-T Tavsiye P.863'e göre gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, 2G, 3G ve 4.5G mobil ağlarında, gelen sesin ses kalitesinin iyileştirilmesi için sırasıyla yüzde seksen, yüzde doksan ve yüzde yetmiş yedi tam yüzde yetmiş yedi; giden sesin iyileştirilmesi için sırasıyla yüzde doksan bir tam yüzde altmış altı, yüzde seksen sekiz tam yüzde seksen sekiz ve yüzde seksen iyileşme elde edildiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
In today's global World, voice transmission has become an effective form of the communication. The expectation of the better sound quality is increased with the increasing importance of voice transmission. In order to measure sound quality, there are two basic methods: subjective and objective approach. The system which is introduced in this thesis is used to measure and improve the sound quality of the mobile-based device according to mean opinion score scale . The measurements were made according to audio codec bit rate and signal strength at the audio bandwidths which are narrowband, wideband and super wideband. This study is performed according to ITU-T Recommendation P.863. The results show that eighty percent, ninety percent and seventy seven point seventy seven percent sound quality improvement at downlink; ninety one point sixty six percent, eighty eight point eighty eight percent and eighty percent at uplink signal direction are achieved respectively for 2G, 3G and 4.5G mobile network.