Türkiye'deki çok uluslu şirketlerin dünya ekonomisindeki yeri ve insan kaynaklarının önemi
Locations in the world economy and the importance of human resources are the most national companies in Turkey
- Tez No: 561036
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küresel rekabetin gelişen teknoloji ve artan tedarik olanakları dahilinde hız kazanması ülkelerin ekonomisine doğrudan etki eden çok uluslu işletmeler tarafından önde gelen işlevsel bir mekanizma olarak değerlendirilmektedir. Çok Uluslu Şirketler artan rekabet ortamında üstünlük sağlamak için insan kaynakları departmanına önem vermektedir ve buna bağlı olarak kaliteli ve kalifiyeli personel seçmek için İnsan Kaynakları departmanın önemi daha çok artırmaktadır. Bu nedenle de bu tez çalışmasında Türkiye'deki çok uluslu şirketlerin global ekonomideki konumunda ve büyümesinde insan kaynaklarının ne derece etkili olduğu incelenmesi amaç edinmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, çok uluslu şirketlerin büyümesinde ve Dünya ekonomisine yön vermesinde ulusal olmaktan çıkıp uluslararası boyutta ulaşmasında İnsan Kaynaklarının olumlu ve olumsuz etkilerini incelemektir. Bu çalışmanın birinci bölümünde çok uluslu şirketlerin tanımı, özellikleri, türleri, dünya ekonomisinde ve küreselleşmedeki yerleri, olumlu ve olumsuz etkileri gibi bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'deki çok uluslu şirketler ve bu şirketlerin doğuşu, faaliyet alanları, amaçları, organizasyon yapıları yatırımları ve bu yatırımları etkileyen faktörler ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde dünya ekonomisi ve insan kaynakları hakkında bilgi, Türkiye'de Faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerin dünya ekonomisi üzerindeki etkileri, insan kaynaklarının yatırıma etkileri, payları ve insan kaynakları yönetiminin temel fonksiyonları anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise anket tekniği ile gereç yöntem ve bulgular ile araştırma yapılmıştır. Veriler toplanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that global competition is rising due to technological developments and procurement opportunities is regarded as a high-priority functional mechanism by multinational corporations as it directly influences national economies. As multinational corporations prioritize the department of human resources, the importance of human resources is gradually increasing to hire qualified personnel. Accordingly, this thesis aims to investigate to what extent human resources influence the growth and economic position of multinational corporations operating in Turkey in the global market of. The main aim of this thesis is to investigate the positive and negative effects of human resources regarding the growth of corporations by allowing those companies to transform from a national perspective to an international one as well as shaping the world economy. In the first part of this study, the definition, characteristics, types, multinational companies, their place in the global economy and globalization, positive and negative effects are given. In the second part of the work, the birth of the multinational corporations and enterprises in Turkey, the fields of activity, the aims, the investments of the organizational structures and the factors affecting the investments are discussed. In the third part of the study, information about world economy and human resources, the effects of multinational companies operating in Turkey on the world economy, the investment effects of human resources, shares and basic functions of human resources management are explained. In the fourth part of the study, researches were carried out with the methods and findings to be surveyed. The data were collected and analyzed.