Mantardan (trıcholoma terreum) elde edilen su ekstraktı ile kitosan temelli yenilebilir film eldesi ve karakterizasyonu
Chitosan based edible film obtained with water extract obtained from the fungus and characterization
  1. Tez No: 561077
  2. Yazar: BEHLÜL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bitki özleri ve hayvansal ürünler, kitosan temelli biyobozunur film üretmek için katkı maddesi olarak kullanılmıştır fakat mantar ekstraktı katkılı kitosan film üzerine yapılmış hiçbir çalışma yoktur. Bu çalışmada, ilk kez kitosan bazlı film üretiminde, yüksek fenolik bileşikleri ile yenilebilir bir mantardan (Tricholoma terreum) elde edilen su ekstraktı kullanılmıştır. FT-IR analizi sonuçları, mantar ekstraktının kitosan filme başarıyla eklendiğini ortaya çıkarmıştır. Mantar ekstraktının eklenmesi, kitosan filmin elastikliğini, hidrofobikliğini, antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesini arttırmıştır. Ayrıca, elde edilen kitosan-mantar ekstraktı filmin anti-quorum sensing ve antimikrobiyal aktiviteleri yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik olan gentamisinden çok daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, mantar ekstraktının kitosan filme dahil edilmesi, filmin saydamlığını ve termal stabilitesini azaltmıştır. Tüm bu sonuçlar, kitosan-mantar ekstraktı filmin, biyobozunur olmayan, kanserojenik petrol bazlı polimerik filmlerin yerine ambalajlama teknolojisinde kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Plant extracts and animal products have been used as additive materials in chitosan-based films to produce biodegradable films but there is no study on chitosan blended fungal extract film. A fungal extract obtained from an edible species (Tricholoma terreum) with its high phenolic compounds was used in chitosan-based film production for the first time in this study. FT-IR analysis results revealed that fungal extract was successfully added into the chitosan film. The addition of fungal extract enhanced elasticity, hydrophobicity, antioxidant and antimicrobial activity of the chitosan film. Additionally, anti-quorum sensing and antimicrobial activities of chitosan- fungal extract film were found much higher than gentamicin (commonly used antibiotic). Moreover, incorporation of fungal extract into chitosan film decreased transparency and thermal stability of the film. All these results supported that chitosan- fungal extract film could be used in packaging technology instead of non-biodegradable and carcinogenic petroleum based polymeric films.