Deneysel sepsis modelinde enteral ve/veya parenteral glutaminin intestinal mukoza ile kan glutamin, tnf-alfa, ıl-10 düzeyleri üzerine etkileri
Effects of enteral and/or parenteral glutamine on intestinal mucosa and on levels of blood glutamine, tnf-alpha, il-10 in the experimental sepsis model
  1. Tez No: 561114
  2. Yazar: SEVGİ KESİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYGEN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmada; intraperitoneal E. coli (Escherichia coli, 1104512 suşu, 1mL 5x107 CFU/mL) enjeksiyonu ile sepsis oluşturduğumuz sıçanlarda, enteral ve/veya parenteral yolla glutamin kullanımının intestinal mukozaya, kan ve dokularda bakteriyel üremeye, kan glutamin, TNF-α ve IL10 düzeylerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, ağırlıkları 210-250 g, 10 haftalık, WistarAlbino, 48 adet dişi sıçan kullanıldı. Uygun labaratuvar koşullarında bakılan sıçanlar, deney süresince standart beslendiler. Girişimsel işlemler, ketamin 50 mg kg-1 im ve xylazine 5 mg kg-1 im uygulanarak yapıldı. Çalışma bitiminde tüm sıçanlar sakrifiye edildi. 4 çalışma grubu oluşturuldu: Grup C (Kontrol grubu, N=12): Sepsis + izotonik salin iv/enteral Grup E (Enteral glutamin grubu, N=12): Sepsis + 0.5 g kg-1 gün-1 glutamin enteral + 2 mL/gün izotonik salin iv Grup P (Parenteral L Alanil-L Glutamin grubu, N=12): Sepsis + 0.4 g kg gün-1 L Alanil-L Glutamin (=0,27 g kg-1 gün-1 Gln) iv + 1 mL/gün izotonik salin enteral Grup EP (Kombine grup, N=12): Sepsis + 0.3 g kg-1 gün-1 Ala-Gln (=0,2 g kg-1 gün-1 Gln) iv + 0.3 g kg-1 gün-1 Gln enteral Sıçanların beslenmelerine, ip E. coli enjeksiyonundan 4 sa sonra başlandı. Deneklerin başlangıç kanlarında (bazal değer) ve beslenmeye başladıktan itibaren 24. sa ile 96. saatte kan glutamin, TNF-α ve IL-10 düzeylerine bakıldı. Sıçanlardan, bakteri üremesini değerlendirmek üzere mezenter lenf nodu, karaciğer, akciğerden, kan ve villus atrofisini değerlendirmek için de ince barsaktan doku örnekleri alındı. viii Bulgular: Bakteriyemi ve dokularda üreme (E. coli, 1104512) oranları; Grup EP'de C'ye göre düşük bulundu (bakteriyemi, EP-C, p=0,007; dokularda üreme, EP-C, p=0,025). İleumda villöz atrofi oranları Grup EP, P ve E'de; Grup C'ye göre düşük bulundu (sırasıyla; p=0,001, p=0,019, p=0,003). Kan glutamin, TNF-α ve IL-10 bazal değerlerinin; gruplar arası karşılaştırılmalarında, anlamlı fark bulunmadı. Plazma glutamin değerlerinin, gruplar arası karşılaştırılmalarında; 24.
Özet (Çeviri)
Objective: In this experimental study, we aimed to investigate the effects of enteral and/or parenteral administration of glutamine on intestinal mucosa, bacterial growth in blood and tissues, levels of blood glutamine, TNF-α and IL-10, on rats on which we formed sepsis with intraperitoneal E. coli (Escherichia coli, 1104512 strain, 1mL 5x107 CFU/mL) injection. Material and Method: 10 weeks old, 48 Wistar-Albino female rats with weights 210-250 g were used in the study. They were fed standard during the experiment under appropriate laboratory conditions. Ketamine HCl 50 mg kg-1 im and xylazine HCl 5 mg kg-1 im were administered during interventional operations. All the rats were sacrified at the end of the study. Four study groups were formed: Group C (Control Group, N=12) Sepsis + isotonic saline iv/enteral Group E (Enteral glutamine group, N=12): Sepsis + 0.5 g kg-1 day-1 glutamine enteral + 2 mL/day isotonic saline iv Group P (Parenteral L Alanil-L Glutamine group, N=12): Sepsis + 0.4 g kg day-1 L Alanil-L Glutamine (=0,27 g kg-1 day-1 Gln) iv + 1 mL/day isotonic saline enteral Group EP (Combined group, N=12): Sepsis + 0.3 g kg-1 day-1 Ala-Gln (=0,2 g kg-1 day-1 Gln) iv + 0.3 g kg-1 day-1 Gln enteral We began to feed rats 4 hours after ip. E. coli was injected. Blood glutamine, TNF-α and IL-10 levels were examined at the beginning (basal x value) and at 24 hours and 96 hours after the experiment has started. Samples of tissue from mesenteric lymph node (MLN), liver and lung and samples of blood were collected to evaluate the bacterial growth and samples of tissue were collected from small intestine to evaluate villus atrophy. Findings: Rates of bacterial growth in tissue and blood (E. coli, 1104512) of Group EP were found lower than Group C (bacteremia , EP-C, p=0,007; reproduction in tissue, EP-C, p=0,025). Rates of villus atrophy in ileum of Group EP, P and E were lower than Group C (respectively; p=0,001, p=0,019, p=0,003). No significant difference in basal values of blood glutamine, TNF-α and IL-10 were found between groups.