Düşük-orta dereceli miyopi hastalarında yüksek frekans (1050 hz) ekzimer lazer ile yapılan transepitelyal fotorefraktif keratektomi 1.yıl sonuçları
First year results of transepithelial photorefractive keratectomy with high frequency (1050 hz) excimer laser in low-medium grade myopia patients
- Tez No: 561115
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ELVİN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Düşük-orta dereceli miyopisi olan hastalarda yüksek frekans (1050 Hz) ekzimer lazer ile yapılan transepitelyal fotorefraktif keratektomi (t-PRK) cerrahisinin güvenilirlik, etkinlik, öngörülebilirlik ve refraktif sonuçlarını incelemek. Gereç ve Yöntem: Düşük-orta dereceli (-5 Diyoptri'ye dek) miyopi sebebiyle T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Aralık 2015 ile Eylül 2017 tarihleri arasında yüksek frekans (1050 Hz) ekzimer lazer cihazı (Schwind Amaris, SCHWIND eye tech-solutions GmbH, Kleinostheim, Almanya) ile t-PRK cerrahisi geçirmiş hastaların bilgileri retrospektif olarak dosyalarından incelendi. Miyopisine ek olarak silindirik bozukluğu -2 diyoptri ve altında olan, 18-40 yaş aralığına uyan ve bir yıllık takiplerini tamamlamış olan 46 hastanın dosyası çalışmaya alındı. Preoperatif ve postoperatif 1. yıla ait sferik eşdeğer (SE), silindirik kırma kusuru, düzeltilmemiş görme keskinliği (DGK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), biyomikroskobik ön ve arka segment muayenesi, göz içi basıncı ölçümleri ve korneal yüksek sıralı aberasyon değerleri kaydedildi. Bulgular: 46 hastanın 90 gözü çalışmaya dahil edildi. %52.2'si kadın, %47.8'i erkek olan hastaların yaş ortalaması 27.15 ± 5.69 idi. Ameliyat öncesi ortalama SE -2.55 ± 0.93 iken; postoperatif 1. yılda bu değerin -0.10±0.23 olduğu görüldü (p0.05); pupilla çapı 6 mm olarak seçildiğinde postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the safety, efficacy, predictability and refractive outcomes of transepithelial photorefractive keratectomy (t-PRK) surgery performed with high frequency (1050 Hz) excimer laser in patients with low-to-moderate myopia. Methods: The data of patients who had undergone t-PRK surgery with high frequency (1050 Hz) excimer laser device (Schwind Amaris, SCHWIND eye-tech-solutions GmbH, Kleinostheim, Germany) due to low-to-moderate myopia (up to -5 diopters) between December 2015 and September 2017 at Health Sciences University, İstanbul Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital were retrospectively evaluated. The files of myopic patients with a cylindrical refractive error up to 2 diopters, having completed one-year follow-up and being between 18-40 years of age were included in the study. Preoperative and postoperative first year spherical equivalent (SE), cylindrical refractive error, uncorrected visual acuity (UCVA), best corrected visual acuity (BCVA), biomicroscopic anterior and posterior segment examination, intraocular pressure measurements and corneal high-order aberrations were noted. Results: 90 eyes of 46 patients were included in the study. The mean age of the patients was 27.15 ± 5.69 years. 52.2 % of the patients were female, 47.8% were male. Preoperative mean spherical equivalent was -2.55 ± 0.93 D; this value was found to be -0.10 ± 0.23 in the first postoperative year (p 0.05).