Yoldaki kadınlar: Gezi anlatılarında toplumsal cinsiyet ve sınırları aşmak
Women on the road: Gender in travel narratives and crossing borders
- Tez No: 561122
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu tez çalışması seyahat etmeninin hem bireysel hem toplumsal anlamını kadınları özne olarak öne çıkararak irdelemiştir. Tarihsel süreç içerisinde tahmin ettiğimizden ve bildiğimizden daha fazla sayıda gezgin kadın vardır. Hem onların varlıklarını ortaya koymak ve görünür kılmak hem de seyahat etmenin, gezgin bir kadın olmanın onlarda nasıl bir anlam taşıdığına, seyahatlerinden neler beklediklerine, yolda hayatı nasıl anlamlandırdıklarına ve yolculuklarında aradıklarını bulup bulmadıklarını araştırmak amacıyla bu tez çalışması ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, both the individual and social meaning of traveling are examined by emphasizing women as subjects. There are more traveling women in the historical process than we anticipate and know. This thesis has emerged both to reveal their existence and to make them visible and to explore what it means to them to travel, to be a wandering woman, what they expect from their travels, how they make sense of life on the road and whether they find what they are looking for in their journeys.