The reaction of the consumer prices to exchange rate movements: A case Turkey
Tüketici fiyatlarının döviz kuru hareketlerine tepkisi: Durum analizi
  1. Tez No: 561235
  2. Yazar: KARDELEN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ORHANGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisi için son 13 yıldaki döviz kurundan enflasyona geçişkenlik katsayılarının belirlenmesi ve analiz edilmesidir. Bu amaçla, Ocak 2006 ve Mart 2019 dönemleri için en son enflasyon ve döviz kuru verilerini kullandım. Örtük enflasyon hedeflemesi dönemi ve enflasyon hedeflemesi öncesi dönemler üzerine odaklanan diğer çalışmaların aksine, Türkiye'deki açık enflasyon hedeflemesi dönemine odaklanarak, fiyat istikrarı hedeflemesinin temel olarak döviz kurundan enflasyona geçişe olan etkisinin büyüklüğü gözlenmiştir. Açık enflasyon hedeflemesi döneminden sonra enflasyon seviyesine düşük bir kur geçişi olduğu bu çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca, mal grupları enflasyonunun, hizmet grupları enflasyonunun ve çekirdek enflasyonun, Türk Lirası'nın ABD Dolarına karşı değer kaybından farklı etkilendiği bulunmuştur. Bu bulguyu yakalamak için üç geçiş denklemi formüle edildi ve ayrıca Markov Rejim değişikliği modeli tahmin edilerek bu denklemler test edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and analyze exchange rate pass through coefficients for the last 13 years of the Turkish economy. For this purpose, I use latest data of inflation levels and exchange rate for the period of January 2006 and March 2019. Unlike other studies focusing on implicit inflation targeting period and pre-inflation targeting periods, focusing on explicit inflation targeting regime in Turkey give real insight about how exchange rate affects inflation under the price stability objective. According to findings of this study, after the explicit inflation targeting period there is a low exchange rate pass through to inflation level. Also, good's inflation and services' inflation and core inflations are differently affected by a depreciation of Turkish lira against the U.S. Dollar. To capture this finding, I formulate three pass through equations, and test these equations by estimating a Markov Switching model.