Kırmızı demir pigmentinin (kırmızı Fe2O3 ) elde edilmesi
- Tez No: 56127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV öz Kırmızı D@mir Pigmentinin ( Kırmızı Fe2Os ) Ekte Edilmesi Sentetik Fe203 pigmenti, FeCl3 çözeltisinden veya FeS04 çözeltilerinin nitrat asidi veya hava ile yükseltgenmesi sonucu elde edilmiştir. Elde edilen çökeltiler ya adi etüvde yada dondurarak kurutma metodu ile kurutulmuşlar ve daha sonra 300 °C ve 500 °C 'lerde kalsine edilmişlerdir. Kalsine edilmiş ürünler, Fe (II) ve Fe (III) oksit içeriğinin yanısıra yağ absorbsiyon sayılarının tayini ile karakterize edilmiş, bazı durumlarda da mikroskobik görüntülerinin fotoğrafları çekilmiştir. Bu çalışmada elde edilen kalsine sentetik demir oksit partiküllerinin yağ absorbsiyon sayılan, hemen hemen her durumda ticari demir oksit pigrnentlerinkinden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Preparation of Red Iron Pigment (Red Fe203 ) Preparation of synthetic Fe203 has been attended from ferric chloride solutions, and ferrous sulphate solutions by oxidation with either nitric acid or air. The obtained precipitates were either oven or freeze dried, then calcined at 300 °C and 500 °C. These calcined products were characterized by the determination of ferric and ferrous oxide contents as well as oil absorption numbers, and then their micrographs were also obtained in some cases. Almost in all cases the oil absorption numbers of the calcined synthetic iron oxide particles obtained in this work were higher then those of commercial iron oxide pigments.