Sonolytic, sonocatalytic and photocatalytic destruction of pharmaceuticals and personal care products in water
Su ortamındaki tıbbi ilaç ve kişisel bakım ürünlerinin ultrases, katalitik ultrases ve fotokatalitik olarak parçalanması
  1. Tez No: 561283
  2. Yazar: BAŞAK SAVUN HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA NİLSUN İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tıbbi ilaçlar ve kişisel bakım ürünleri sağlık ve kozmetik amaçlı kullanılmakta olup, düşük biyolojik bozunabilirlikleri sebebiyle atık su arıtma tesislerinden tatlı su sistemlerine kolayca deşarj edilmektedirler. Ultrasonik dalgalar giderilmesi zor kimyasalların arıtılması için mükemmel bir araçtır ancak bu method aşırı enerji tüketir ve yeterli TOK giderimi sağlayamaz. Bu nedenle,ultrasonik dalgaların suya katı parçacıklar ekleme veya diğer prosesler (adsorpsiyon, homojen/heterojen ileri oksidasyon prosesleri) ile birleştirerek etkinliğinin arttırılması beklenmektedir. Bu tez çalışmasının içeriği su ortamındaki tıbbi ilaç ve kişisel bakım ürünlerinin sonoliz, adsorpsiyon, sonokataliz ve fotokataliz işlemleriyle giderilmesinin araştırılması ile ilgilidir. Deneysel çalışmalarda prob madde olarak salisilik asit, metilparaben ve kafein, katalizör olarak ise sıfır-değerlikli demir, lületaşı (sepiyolit), TiO2, ve laboratuarda sentezlenen sepiyolit-SDS ve sepiyolit-TiO2 nano-kompozitleri kullanılmıştır. Bu çalışmada ayrıca işletme parametre ve etkenlerinin analizi, sistem karakterizasyonu ve optimizasyonu, işletme parametrelerinin sistem verimine yaptıkları bireysel ve etkileşim etkileri deneysel bir tasarım protokolü kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulguların özeti şunlardır: i) ultrason destekli ileri Fenton reaksiyonu, mineralizasyon işlemini engelleyen H2O2 ilavesinin önlenmesi sayesinde çok daha etkilidir; ii) sepiyolit, özellikle yüzeyi sonikasyon ile modifiye edildiğinde veya sodyum-dodesil-sülfat (SDS) ile bir nano-bileşiğe dönüştürüldüğünde iyi bir adsorban ve katalizördür; iii) TiO2'nin fotokatalitik ve sonokatalitik aktivitesi, katalizör yüzeyinin sepiyolit/TiO2 nanopartikülleri üretmek üzere modifikasyonu ile önemli ölçüde arttırılır.
Özet (Çeviri)
Pharmaceuticals and personal care products are used for health and cosmetic reasons and discharged readily to sewage treatment facilities to be transported to freshwater systems due to their low biodegradability. Ultrasound is an excellent tool for the destruction of such refractory chemicals, but the method is energy-intensive and ineffective for carbon-mineralization. Hence, combination of ultrasound with solid particles, or other processes (e.g. adsorption, homogeneous/heterogeneous AOP's) is expected to improve the efficiency. The present study encompasses a thorough investigation of single ultrasound and combinations with adsorption, catalysis and photolysis for the destruction of PPCPs in water. The probe chemicals were salicylic acid, methylparaben and caffeine, while the catalysts were zero-valent iron (ZVI), sepiolite, TiO2, nanoparticles of sepiolite-SDS, and sepiolite-TiO2. The study also includes the use of an experimental design method for the analysis and evaluation of the operating parameters/factors, characterization of sonolytic and sonocatalytic systems, and determination of the individual and interaction effects of the operating parameters on the process efficiency. A summary of findings is as follows: i) ultrasound-assisted advanced Fenton reaction is much more effective than unassisted Fenton, via preventing H2O2 addition, which inhibits the mineralization process; ii) sepiolite is a good adsorbent and catalyst particularly when the surface is modified by sonication or when it is converted to a nanocomposite with sodium-dodecyl-sulfate (SDS); iii) Photocatalytic and sonocatalytic activity of TiO2 is significantly enhanced by modification of the catalyst surface to produce sepiolite/TiO2 nanoparticles.