Otel odası iç mekanlarında kullanıcının fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının belirlenmesi, seçilen otel odaları üzerinden değerlendirilmesi
Determination of user physical and psychological needs in hotel room interiors, evaluation of selected hotel rooms
- Tez No: 561284
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Otel odası mekanları kullanıcının otelde en çok vakit geçirdiği kişisel mekanı ve otellerin tercih edilme sebeplerinden biri olduğundan bu tez kapsamında otel odası mekanları seçilmiştir. Otel oda mekanlarında kullanıcının fiziksel-psikolojik ihtiyaçlarının içeriğinde oluşturulan hipotezlerin sorgulanması, edinilmiş olan bilgilerin test edilmesi için seçilen otel odalarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Kullanıcının mekanı kullanırken fiziksel ihtiyaçları kadar psikolojik ihtiyaçlarının da karşılanması gerekmektedir. Fiziksel ve psikolojik anlamda tatmin olunan bir mekanda kullanıcı kendisini rahat ve konforlu hissedecektir. Bu da mekan memnuniyetini ve mekan tercihini etkileyen unsurlardan biridir. Otel yatak odası iç mekanlarında kullanıcının fiziksel-psikolojik ihtiyaçlarının belirlenmesi ile mekan içerisinde kullanıcı konfor ve memnuniyetine katkı sağlayacak faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Tez çalışmasının başlangıcında çalışmanın amacı ve kapsamı, çalışmanın yöntemi ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde otel, mekan-iç mekan kavramları ve otellerin tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise otel odası tasarımına etki eden kriterler ve kullanıcı algısı incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında otel odası tasarımına etki eden kriterler; otel odası özellikleri, niteliklerine göre sınıflandırmanın otel odası tasarımına etkileri ve kullanıcı faktörünün otel odası tasarımına etkileri şeklinde üç kısımda incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde kullanıcı ihtiyaçları fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlar olmak üzere iki ana başlık altında toplanmıştır. Fiziksel ihtiyaçlar; mekansal, iklimlendirme, aydınlatma, ses, sağlık ve güvenlik başlıkları olarak incelenmiştir. Mekansal ihtiyaçlar kendi içinde; ergonomi, dolaşım, esneklikten oluşmaktadır. Psikolojik ihtiyaçlar; mahremiyet, davranışsal gereklilik, estetik olarak incelenmiştir. Beşinci bölümde seçilen iki otel odası üzerinden değerlendirme ve karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır. Altıncı son bölüm ise sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
According to the fact that the hotel rooms are areas in which consumers regard personal and spend most of their times during their stay, they are also considered as reasons for preferences-so hotel rooms have been selected as a focus concept for this thesis. Once all physical and psychological requirements were accepted as met, in order to examine and test all hypothesis claimed so far and information collected, the comparison and assessment for this study has been made among selected hotel rooms. The aim hereby is to reveal the factors that will contribute to the comfort and contentment of consumers met with pointing out the physical and psychological needs. At the beginning of my study in the first part, information about the target, concepts and methods applied have been stated. As for the information about interior areas and the concept of hotels along with the historical developments of hotels will be stated in the second part. Additionally in the third part, The bedroom designs and the criteria affecting consumers' conceptual intelligence have been tried to be stated. It is hereby required to state that in the fourth part consumers physical and Psychological needs have been handled under two main focuses. Physical requirements involve the room status, conditioning, lighting, sound, health and security. Psychological needs consist of privacy, behavioural requirement, and aesthetic needs. In the fifth part of the study two hotel rooms shall be compared and assessed according to the factors. The sixth part of the study shall be the final resolution part.