Şaroluk (Gönen-Balıkesir) granitoyidinin petrografik, jeokimyasal ve petrolojik özellikleri
Petrographic, geochemical and petrological characteristics of şaroluk granitoid (Gönen-Balıkesir)
  1. Tez No: 561339
  2. Yazar: İSMAİL ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma sahası, Balıkesir İlinin yaklaşık 80 km kuzeybatısında bulunan Gönen İlçesi'ne bağlı Şaroluk Köyü ve civarını olup yaklaşık 80 km2 lik bir alanı kapsamaktadır. Çalışma alanının temelini Paleozoyik yaşlı Torasan Formasyonu oluşturmaktadır. Bu birim üzerine uyumlu olarak, Permiyen yaşlı kireçtaşı olistolitleri içeren Triyas yaşlı Karakaya Formasyonu gelmektedir. Karakaya Formasyonunu uyumsuz olarak Jura-Kretase yaşlı Bilecik Formasyonu örtmektedir. Erken Miyosen yaşlı Hallaçlar Volkaniti uyumsuz olarak bu birimleri üzerlemektedir. Şaroluk Plütonu bu birimleri keserek yerleşmiştir. Tüm birimleri uyumsuz Kuvaterner yaşlı alüvyon örtmektedir. Erken Miyosen yaşlı Şaroluk Plütonu granodiyorit ve kuvarslı monzodiyorittenit oluşmaktadır. Petrografik olarak, holokristalin, yer yer pertitik, mirmekitik vee poikilitik doku sunmaktadır. Ana mineral olarak plajiyoklas, ortoklas, kuvars, biyotitt, amfibol, piroksen ve opak oksit bulunmaktadır. Jeokimyasal olarak kalk-alkalen vee yüksek potasyumlu olup I-tipi özelliğindedir. Ana ve iz elementler SiO2'ye göree düzenli değişim trentleri sunmakta ve fraksiyonel kristallenmeyi işaret etmektedir.r. Düşük Çekim Alanlı Elementlerce (DÇAE) zenginleşme gösterip tipik kalk-alkalenn özelliktedir. Tektonik olarak, Şaroluk plütonu çarpışma sonrası oluşmuş volkanik yay granitlerinin özelliklerini göstermektedir. Şaroluk Plütonunun ana magması, alt kıtasal kabuktaki amfibolit ve metabazalt gibi kayaçların kısmi ergimesi ile litosferik mantoda oluşan magmanın karışması sonucu oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area is approximately 80 km northwest of Balıkesir. The study area covers an area of approximately 80 km2 and is located in the vicinity of the villages of Şaroluk (Gönen-Balıkesir). The basement rocks of the study area is the Paleozoic aged Torasan Formation. This unit is conformably overlain by the Triassic Karakaya Formation including the Permian aged limestone olistoliths. Karakaya Formation is unconformably overlain by the Jurassic-Cretaceous aged Bilecik Formation. Early Miocene aged Hallaçlar Volcanite unconformably overlies these units. The Şaroluk Pluton was settlement by cutting these units. All units are unconformably overlain by Quaternary alluvium. The Early Miocene Şaroluk Pluton is composed of granodiorite and quartz monzodiorite. Petrographically, it has holocrystalline, occasionally pertitic, mycititic and poikilitic texture. The main minerals are plagioclase, orthoclase, quartz, biotite, amphibole, pyroxene and opaque oxide. Geochemically, It shows calc-alkaline, high- potassium and I-type properties. The main and trace elements show regular change trends according to SiO2, indicating fractional crystallization. It is observed that the enrichment of low field strength elements (HFSE) and it is typical calc-alkaline. Tectonically, the Şaroluk Pluton shows the characteristics of the volcanic arc granites and formed after the collision. The main magma of the Şaroluk Pluton may have been formed by the partial melting of the rocks such as amphibolite and metabasalt in the lower continental crust and by the mixing of magma formed in the lithospheric mantle.