Borik asit katkısıyla su bazlı iç cephe boyalarının alev dayanımının iyileştirilmesi
Improving flame retardancy of water based indoor paints with addition of boric acid
  1. Tez No: 561338
  2. Yazar: BERK USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Su bazlı boyalar dekoratif ve koruyucu amaçla çeşitli yüzeylere uygulanan yaygın kullanım alanına sahip boyalardır. Ancak yanmaya karşı dirençli değildirler. Gelişen teknoloji ve sanayileşmedeki artış beraberinde yangın riskinin artmasına da neden olmuştur. Bu riski en aza indirmek için aleve dayanıklı madde üretimi hızla ön plana çıkmaktadır. Çok çeşitli endüstrilerde yaygın kullanım alanına sahip su bazlı boyalarda da yanma dayanımının iyileştirilmesi gerekmektedir. Bor, Dünya üzerindeki en büyük rezervleri Türkiye'de bulunan, önemli bir madendir. Fakat bor rezervlerinin değerlendirilmesi açısından çeşitli ülkelerden geride kalınmaktadır. Borun hammadde olarak satılması yerine işlenerek pek çok değişik kullanım alanları olan özel bor ürünlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Borik asit toksik olmayan, üstün yanma direncine sahip bir katkı maddesi olarak kullanılmaya başlanmış bir bor ürünüdür. Bu çalışmada su bazlı iç cephe boyalarına borik asit katkısıyla yanma dayanımı kazandırılması hedeflenmiştir. Farklı kütle derişimlerinde (%5,10 ve 20) borik asit ilavesiyle boyanın sahip olduğu fiziksel özellikleri, LOI yardımıyla yanma dayanımı testleri, TGA analizleriyle termal özellikleri ve maddenin kimyasal yapısı FTIR analizleriyle incelenmiştir. Ayrıca CaCO3 boya dolgu maddesi ve melamin katkı maddesinin de yanma dayanımı ve termal etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür ile karşılaştırılmış, %24 LOI değerinden kütlece %5, 10 ve 20 borik asit katkılarıyla, 30, 33 ve 55 üzeri LOI değerlerine ulaşılmıştır. TGA analizleri sonucuna göre Borik asit miktarı arttıkça yapıdan uzaklaşan kütle miktarının azaldığı, bunun yanı sıra melamin ve kalsitin yanma dayanımı arttırıcı etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water based paints are most commonly used in surface coatings as protection and decorative reasons and has a wide range of usage area. However in case of fire, they are flammable products. Risk of fire increases with the growing industry and developing technology. To reduce this risk, producing fire resistant materials has become most urgent need in industry. Due to this, fire retardancy of water based paints must be improved. Turkey has the largest boron reserves in the World. But economic benefits of this reserve is fewer than the other countries. Instead of using boron as raw material, special boron products which have many different application areas should be processed. Boric acid with no toxicological and highly prior flame retardancy effect, is a product of boron which started using as flame retardancy. In this study, improving of flame retardancy of water based paints with addition of boric acid is planned. With addition of boric acid on different weight ratios (5%, 10 and 20); the physical properties of water based paint, with LOI analysis flame retardancy of paint, with TGA thermal analysis and with FTIR material analysis of paint has been examinated. Also thermal and flame retardancy effects of addition of CaCO3 and melamine to the paint has been examined. Performed test results show that addition of boric acid with different w/w ratios of 5%, 10 and 20; increased the LOI score of paint from 24 to 30, 33 and over 55 respectively. Also TGA results shows that with the increasing amount of boric acid in the paint compound, weight loss from the structure decreased, whereas melamine and CaCO3 also increase the flame retardancy of paint.