Subcritical hydrothermal decomposition of leek stalk and production of valuable chemicals
Pırasa saplarının kritik altı hidrotermal bozundurulması ve değerli kimyasalların üretimi
- Tez No: 561372
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya enerji tüketiminin %90'a varan kısmı ile kimya endüstri temel hammadde ihtiyacını %75'e varan kısmı hızla tükenmekte olan sınırlı rezervdeki fosil kaynaklardan karşılanmaktadır. Bu bağımlılıktan kurtulma ve çevre kirliliğini azaltmada başvurulabilecek en önemli kaynak lignoselülozik biyokütledir. Lignoselülozik biyokütlenin önemli olmasının nedeni , yenilenebilir olması, dengeli dağılıma sahip olması, CO2-neutral olması ve bol olmasıdır. Asidik ortamda yapılan hidroliz, dehidrasyon ve rehidrasyon ile 5-HMF, levulinik asit (LA) ve bir çok madde elde edilmektedir. Bu projede ülkemiz için önem taşıyan, pırasa saplarının katalitik kritikaltı koşullarda hidrotermal parçalanmayla değerli kimyasalların üretimi araştırılmıştır. Pırasa saplarının katalitik kritikaltı koşullarda hidrotermal parçalanma denemeleri kesikli otoklavda gerçekleşmiştir ve katalizör olarak H2SO4, HNO3, Al(NO3)3, ve Cr(NO3)3 kullanılmıştır. Maksimum verime ulaşmada, reaksiyon sıcaklığının (120, 140, 160 ve 180oC), reaksiyon zamanı (10, 20, 30, 40, ve 60 dakika), pH (0.5, 1.0, 1.5,), etkileri incelenmiştir. Reaksiyon parametrelerine göre oluşan sıvı kısımlardaki değişimler HPLC ve TOC analiz cihazı ile yapılan analizlerle belirlenmiştir. % dönüşümler ve % LA verimi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With up to 90% of world energy consumption, the chemical industry's basic raw material needs are met by fossil resources in limited reserves, which are rapidly consuming up to 75%. The most important source for relieving this addiction and reducing environmental pollution is lignocellulosic biomass. The reason for the importance of lignocellulosic biomass is that it is edible, has a balanced distribution, is CO2-neutral and abundant. 5-HMF, levulinic acid (LA) and many other substances are obtained by hydrolysis, dehydration and rehydration in acidic medium. In this project, the production of valuable chemicals by hydrothermal degradation of leek stalk under the catalytic subcritical conditions was investigated. Hydrothermal degradation of leek stalk under the catalytic subcritical conditions have been carried out in batch autoclave system and as catalyst H2SO4, HNO3, Al(NO3)3, and Cr(NO3)3 were used. To reach maximum efficiency, effect of reaction temperature (120, 140, 160, 180 oC ), reaction time (10, 20, 30, 40, 60 min), pH (0.5, 1, 1.5) was investigated. Liquid products obtained from experiments were analyzed via HPLC ( High Performance Liquid Chromtography) and TOC (Total Organic Carbon) devices. Conversions and LA yields have been estimated.