Catalytic subcritical hydrothermal decomposition of artichokes for production of valuable chemicals
Değerli kimyasalların üretimi için enginarın katalitik kritikaltı hidrotermal parçalanması
- Tez No: 436560
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BALLİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde enerji kaynaklarının tükenmesi nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kaynaklar arasından biyokütle gerek ülkemiz gerekse dünya ülkeleri açısından ayrı bir öneme sahiptir. Bu projede, biyokütle türü olarak inülince zengin enginarın çanak ve sap kısmı kullanılarak suyun kritik altı koşullarında hidrotermal parçalanması ile değerli kimyasalların üretilebilirliği gösterilmiştir. Enginarın kritik altı termal bozunma denemeleri kesikli otoklavda 150°C, 170°C, 200°C, 250°C ve 300°C de katalizörsüz ve katalizör olarak ise hidroklorik asit (HCl), nitrik asit (HNO3) ve sülfürik asit (H2SO4)gibi mineral asitler varlığında pH 2 ve 3 değerlerinde ağırlıkça biyokütle/çözücü %5, %10 ve %20 olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Deneylerin sonucunda sıcaklık, katalizör, alıkonma süresi, pH, gibi parametrelerin suyun kritik altı koşullarında biyokütlenin parçalanması üzerine etkileri incelenmiştir. Kritikaltı koşullar altında elde edilen ürünler Gaz Kromatografi, HPLC (Yüksek performanslı sıvı kromatografisi) ve TOC (Toplam organik karbon) cihazları ile analizlenmiştir. Denemeler sonucunda biyokütledeki organik yapının bir kısmı karboksilli asitler, furfurallar gibi değerli kimyasallara dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the depletion of energy resources, there is a need for Alternative Energy Sources. Among these sources, biomass has a particular importance in terms of both our country and world countries. In this project, producibility of valuable chemical species using artichokes pot and stalk which is rich in terms of inulin as a biomass under the subcritical conditions of water is shown. The subcritical thermal decomposition of artichoke experiments were carried out in autoclave system at 150°C, 170°C , 200°C, 250°C and 300°C without catalyst and in the presence of hydrochloric acid (HCl), sulfuric acid (H2SO4) and nitric acid ( HNO3) as a catalyst at pH 2 and 3. Different ratio of biomass and solvent ratio were selected as 5% 10 % and 20%. At the end of the experiments, on the decomposition of biomass under the subcritical conditions of water, the effect of parameters, such as temperature, retention time and pH were investigated. Products which obtained under subcritical conditions were analyzed via gas chromatography, HPLC (High Performance Liquid Chromatography) and TOC (Total Organic Carbon) devices. As a result of the experiments, the organic portion of the biomass converted into valuable chemicals such as carboxylic acids and furfural.