Türkiye'de geleneksel ve modern yapı işletmesi yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 56138
  2. Yazar: ÖMER A.ZEYREK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada inşaat proje yönetimi ve denetiminin dünü ve bugünü birlikte ele alınmıştır. Özellikle yüzyıllar öncesi oluşturduğumuz üstün yönetsel ve örgütsel yeteneklerin geçen zamanla kaybı, böyle bir konunun araştırılması gereğini önemle ortaya koymuştur. Bunun için öncelikle günümüzün modem yönetim ve işletim kavramları verildikten sonra 1550'li yıllardan 19901ı yıllara kadar uygulanan sistemler örneklerle ortaya konmuştur. Materyal ve metodda yapı ekonomisi ve proje genel tanımlamaları yapılmıştır. Bunun üzerine proje değerlendirme, organizasyon, bütçeleme, planlama, programlama, denetim; yukarıda anlatılan çizgi doğrultusunda bulgular olarak sunulmuştur. Başbakanlık Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'ndan temin edilen arşiv belgeleri ile geleneksel süreçteki aşamalar verilmiştir. Bunlar verilirken, tasnif şekilleri ve referans numaralan gösterilerek transkriptleri yapılmıştır. Böylece; incelenen geleneksel ve günümüz inşaat planlaması, bundan sonraki karar vericilere daha etkin ve güçlü sonuçlar elde etme imkânını verecektir. Çalışmanın özellikle master plan düzeyinde çaba gösteren teknik yöneticilere fevkalâde yararlar dizini sağlayacağı düşünülmektedir. 160
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF TRADITIONAL AND MODERN CONSTRUCTION MANAGEMENT METHODS IN TURKEY In this study, the past and present project management and control systems were examined. In time, loosing of high management and organized skills developed during centuries gave reasons to implement this study. To do this, after describing the management systems of our time, the systems used between 1550 and 1990 were examined with samples. In Material and Methods, construction economy and general project descriptions were made. According to these descriptions, project evaluation, organization, budgeting, planning and programming, scheduling, controls were presented as output data. Levels of development in traditional periods were presented with documents from The Head of Department of Ottoman Archives in office of Prime Minister. Therefore, traditional and Today's construction planning which researched and studied here will give opportunities to decision makers to obtain strong and effective results. It is hoped that this study will be very helpful to technical administrators those who work in the level of master plan. 161