Tava Dağı'nın (Kütahya) metamorfik kayaçlarının yapısal özellikleri
Structural properties of metamorphic rocks of Tava mount (Kütahya)
- Tez No: 561451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAMİL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Tava Dağı ve civarındaki kayaçların stratigrafi istifi, yapısal elemanları ve metamorfizması incelenmiştir. Metapelitik, metarudit ve metapsammitik kayaçlardan oluşan İkibaşlı Formasyonu çalışma alanının yapısal olarak en alt birimini oluşturur. Formasyon en altta Triyas öncesine ait parçalar içeren konglomera ile başlar. Üste doğru formasyon genelde kloritoyit şist, klorit–serizit şist ve serizit–kuvars şiste geçiş yapar. Dolomitik karbonatlı kayaçlardan oluşan Jura yaşlı Çiçeklikaya Formasyonu, İkibaşlı Formasyonu üzerinde uyumlu olarak yer almaktadır. İkibaşlı ve Çiçeklikaya Formasyonu, Üst Kretase yaşlı Muratdağı Melanjı tarafından tektonik olarak üzerlenmektedir. Muratdağı Melanjı'nın inceleme alanına tektonik olarak yerleşmesi İkibaşlı Formasyonu içinde ikincil yapıların gelişmesine neden olmuştur. İkibaşlı Formasyonu'ndaki ikincil yapılar, belirlenen uzama lineasyonları ve foliasyonlar ile ilişkili mostra ve mikro ölçekli kink kıvrımları, foliasyoniçi kıvrımlar, makaslama bandı klivajları ve asimetrik deforme çakılları kapsamaktadır. Belirlenen tüm kinematik verilerin değerlendirilmesi sonucunda İkibaşlı Formasyonu üzerinde tektonik olarak yer alan Muratdağı Melanjı'nın Kuzeydoğu'ya doğru hareket ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Tava Mount and surrounding rocks were studied to describe their stratigraphy, structures and metamorphism. İkibaşlı Formation which comprises metapelites, metarudites and metapsammites, forms the structurally lowest part of the study area. The formation begins with conglomerate of Pre-Triassic at the bottom. The upper part of the formation commonly comprises chloritoid schist, chlorite-sericite schist and sericite-quartz schist. Jurassic Çiçeklikaya Formation, composed of dolomitic carbonate rocks, conformably overlies İkibaşlı Formation. İkibaşlı and Çiçeklikaya Formation are overthrusted tectonically by Upper Cretaceous aged Muratdağı Melange. Tectonic emplacement of Muratdağı Melange to the study area caused secondary structures in İkibaşlı Formation. Secondary structures in İkibaşlı Formation are represented by strecthing lineation, foliation, outcrop and micro scale kink folds, intrafolial folds, shear band cleavages and asimetric deformed pebbles. All kinematic indicators indicate notheastward tectonic emplacement direction of Muratdağı Melange on the İkibaşlı.