Mathematical programming based heuristics for production routing problems with visit spacing policy and transshipment
Ziyaret aralıklandırma politikalı ve aktarmalı üretim rotalama problemleri için matematiksel programlamatabanlı sezgisel yöntemler
  1. Tez No: 561491
  2. Yazar: MUSTAFA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Üretim rotalama problemi (ÜRP), araç rotalama ve parti büyüklüğü belirleme problemlerini birleştiren bir entegre operasyonel planlama problemidir. Bu tezin amacı ziyaret aralıklandırma politikası (ZAP) ve aktarma kavramının ÜRP kapsamında incelenmesidir. ZAP, perakendecilere daha kaliteli hizmet sağlayabilmek için özellikle önemlidir. Bu tez kapsamında, ÜRP'nin klasik versiyonu ZAP dikkate alınarak genişletilmiştir. Problemin çözümü için bir yinelemeli mat-sezgisel algoritma (MA) geliştirilmiştir. Önerilen MA rastgele türetilen problem örneklerinin yanı sıra, literatürde bulunan klasik ÜRP ve ZAP içeren envanter rotalama test problemlerine de uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar algoritmanın etkinliğini göstermektedir. Bu tezin ikinci amacı olan toplam sistem maliyetini düşürmek için, ÜRP'nin klasik versiyonu tedarikçiden perakendecilere veya perakendeciler arasındaki aktarmalar dikkate alınarak genişletilmiştir. İlgili problemi çözmek için, bir matematiksel programlama sezgiseli geliştirilmiştir. Önerilen algoritma, rastgele oluşturulmuş iki problem kümesine uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar önerilen çözüm yönteminin etkinliğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, tıpkı ZAP'lı ÜRP için olduğu gibi, aktarmalı ÜRP için de ilgili kavramın maliyetler üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için geniş kapsamlı sayısal deneyler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The production routing problem (PRP) is an integrated operational planning problem that combines the two well-known optimization problems, vehicle routing problem (VRP) and lot-sizing problem (LSP). The purpose of this thesis is to integrate the visit spacing policy (VSP) and the concept of transshipments into the PRP. The reason behind considering the VSP in the context of the PRP is to ensure the service consistency. The VSP is especially important to provide higher quality service to the retailers. In this thesis, we extend the basic version of the PRP by taking into consideration the VSP. For its solution, an iterative matheuristic algorithm (MA) is proposed. The proposed MA is tested on a set of randomly generated problem instances with VSP as well as on standard PRP and the inventory routing problem (IRP) with the VSP benchmark instances. The results indicate the effectiveness of the algorithm. In order to achieve the second purpose of this thesis, we extend the classical version of the PRP by considering transshipments, either from supplier to retailers or between retailers, to further reduce the total cost. To solve the problem, we develop a mathematical programming heuristic. The algorithm is applied to two sets of randomly generated problem instances. The results show the effectiveness of the proposed approach. Moreover, an extensive computational study is performed to reveal the effect of the transshipments on the overall cost.