Rüzgar ölçüm direklerinde kurulum, bakım ve söküm işleri tehlike kaynaklarının belirlenmesi ve kontrol listesinin hazırlanması
Determination of dangerous sources and preparation control lists in installation maintenance and dismantling works at meterological measurement masts
  1. Tez No: 561492
  2. Yazar: ARİ MURAD AKTOKMAKYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ekonomik kalkınmanın ve toplumsal gelişmenin ana kaynağı olan enerji her geçen gün gereksinimi ve önemi artan bir konu olmaktadır. Enerji ihtiyacının devamlı artması, aynı zamanda var olan kaynakların kısıtlı ve tükenebilir olması, bizleri alternatif enerji kaynaklarını bulma ve geliştirme yoluna sokmuştur. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi çok eski tarihlerden günümüze kadar kullanılmıştır. Günümüzde ise modern rüzgar türbinleri ile rüzgar enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülerek kullanılmaktadır. Bir bölgenin rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesi ve sonrasında elektrik enerjisi üretimi için kurulması planlanan rüzgar türbininin fizibilite analizleri için ilk aşamada gerekli, doğru ve düzenli ölçülen rüzgar datasına gerek vardır. Bu amaç ile kurulan rüzgar ölçüm istasyonları bu adımların ilkini oluşturmaktadır. Bu çalışmamızda, elektrik enerjisi üretimi amaçlı rüzgar türbinlerinin fizibilite çalışmaları için kullanılan rüzgar ölçüm direklerinde; kurulum, bakım ve söküm işlerinde tehlike kaynaklarının belirlenmesi ve kontrol listelerinin hazırlanarak meteorolojik ölçümlerde dikkat edilmesi gereken konular iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde irdelenerek paylaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which is the main source of economic development and social development, is becoming an increasingly important issue. The continuous increase in energy needs, as well as the limited and depletable resources, have led us to find and develop alternative energy sources. As one of the clean and renewable energy sources, wind energy has been used since ancient times. Nowadays, wind energy is converted into electrical energy by modern wind turbines. For the purpose of determine the wind energy potential of a region and then to establish the wind turbine to produce electrical energy, at the first stage feasibility analyzes are needed with accurate and regular measured wind data. Wind measurement stations are established for this purpose as first steps. In this study, we aimed to determine the sources of danger in the installation, maintenance and dismantling works and to prepare the checklists at the meteorological measurement masts used for feasibility studies of wind turbines for electric power generation, and to discuss and share the issues to be considered in meteorological measurements within the framework of occupational health and safety.