Marmara Denizi'ndeki dil balığı (Solea vulgaris quensel, 1806)'nın biyolojisi
Biological aspects of common sole (Solea vulgaris quensel, 1806) in the sea of Marmara
- Tez No: 56153
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Marmara Denizi'ndeki Dil Balığı (Solea vulgaris Quensel, 1806)'nın Biyolojisi Bu çalışmada Marmara Denizi'nden Eylül 1992 - Ağustos 1994 tarihleri arasında yakalanan Dil Balığı {Solea vulgaris Quensel, 1806)'nın yaş - boy, yaş - ağırlık, boy - ağırlık ilişkileri, kondisyon faktörü ve gonadosomatik indeks değerleri ile yumurtlama periyodu araştırılmıştır. I. - VII. yaş grupları arasında dağılım gösteren 523 adet örnekten cinsiyeti tayin edilen 424 adet bireyin % 51.42'sini dişi ve % 48.58'ini erkek bireyler oluşturmuştur. Örneklerin dişi + erkek bir arada yaş gruplarına göre ortalama total boy değerleri sırasıyla 16.42 cm, 21.52 cm, 25.32 cm, 27.65 cm, 29.93 cm, 31.88 cm, 33.20 cm ortalama ağırlık değerleri ise 42.05 g, 69.53 g, 121.52 g, 182.24 g, 320.5 g, 419.7 g, 472.95 g' dır. Boy ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W= 0.0013.L3618 olarak hesaplanmıştır. Marmara Denizi için bu türün üreme periyodunun Aralık ayından Mart ayı sonuna kadar sürdüğü saptanmıştır. Eşeysel olgunluğun dişilerde III.- IV. yaş grubunda 25.70 cm - 27.90 cm ortalama total boylarda erkeklerde II. - III. yaş grubunda 21.18 cm - 23.99 cm total boylar arasında gerçekleştiği belirlenmiştir. 57
Özet (Çeviri)
Biological aspects of Common Sole (Solea vulgaris Quensel, 1806) in the Sea of Marmara. This investigation was carried out to determine the age - length, age - weight, length - weight relationships, condition factor, gonadosomatic index and the spawning period of 523 samples of the common sole ( Solea vulgaris Quensel, 1806), which were caught in the Sea of Marmara between September 1992 and August 1994. All individuals (424) determined to sex consisted of 51.42 % females and 42.58 % males. The average of total length and weight of age groups were 16.42 cm, 42.05 g; 21.52 cm, 69.53 g; 25.32 cm, 121.52 g; 27.65 cm, 182.24 g; 29.93 cm, 320.50 g; 31.88 cm, 419.70 g; 33.20 cm, 472.95 g respectively. The length - weight relationship for all individuals was calculated as W= 0.001 3.L3618. Age of the first sexually maturation for males individuals was determined as in the II. and III. age groups (mean total lengths 25.70 cm - 27.90 cm) and that for female individuals was determined as in the III. and IV. age groups (mean total lengths 21.18 cm - 23.99 cm). The spawning period of common sole was found in the Sea of Marmara between December and at the end of March.