Marmara Denizi'ndeki Berlam balığı [Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758) ]' nın yaş, büyüme ve üreme biyolojisi
Age, growth and reproductive biology of the european hake [Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758)] in the Sea of Marmara
- Tez No: 539040
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Marmara Denizi'nden elde edilen Berlam balığı, Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758)'nın yaş, büyüme ve üreme biyolojileri incelenmiştir. Araştırma için gerekli olan bireyler, Şubat 2016- Ocak 2017 arasında Tekirdağ ili Şarköy açıklarında karides algarnası ile elde edilmiştir. Toplam 698 Berlam balığı incelenmiş, %55'inin dişi (381 adet), %38'inin erkek (266 adet) ve % 7'sinin juvenil (51 adet) bireyden oluştuğu tespit edilmiştir. Dişi-Erkek bireylerin eşey oranı 1:0,69 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bireylerin total boy aralığı 8,1 cm ile 44,9 cm arasında olduğu tespit edilmiştir. Boy- ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W= 0,0049L3,1447; dişi bireyler için W= 0,0058L3,0991; erkek bireyler için W= 0,007L3,0169 olarak hesaplanmıştır. Merluccius merluccius'un %GSI değeri en yüksek tüm bireylerde Ocak ayında; erkek bireyler de Nisan ayında; dişi bireylerde ise Ekim ayında hesaplanmıştır. İlk eşeysel olgunluk boyu (L50) erkek bireylerde 22,2 cm, dişi bireylerde ise 27,3 cm olarak hesaplanmıştır. Eşeylerin L50 değerlerinin karşılık geldiği ilk üreme yaşının erkek ve dişi bireylerde 2. yaş grubu içerisinde olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada incelenen M. merluccius bireylerinin yaş kompozisyonu 1-7 yaş arasında dağılım göstermektedir. von Bertalanffy boyca büyüme denklemi ve büyüme parametreleri tüm bireylerde, Lt= 83,62(1-e0,1(t+1,18)); L∞= 83,62; K= 0,1; t0= -1,18; Φ′= 2,87 olarak; dişi bireylerde, Lt= 67,64(1-e0,15(t+1,05)); L∞= 67,64; K= 0,15; t0= -1,05; Φ′= 2,84 olarak; erkek bireylerde, Lt= 67,77(1-e0,12(t+1,41)); L∞= 67,77; K= 0,12; t0= -1,41; Φ′= 2,75 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, age, growth and reproduction biology of European Hake, Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758) obtained from Sea of Marmara were examined. Individuals required for the research were obtained from Tekirdağ Şarköy coast between February 2016 and January 2017 with beam trawl. Totally, 698 European Hake fish were examined and 381 individuals were female (55%) and 266 individuals were male (38%), 51 individuals (7%) were composed of unidentified sex individuals. The female to male sex ratio was calculated as 1:0.69. The total length range of the individuals was varied from 8.1 to 44.9 cm. The length-weight relationship for all specimens, females and males were determined as W= 0.0049L3.1447; W= 0.0058L3.0991 and W= 0.007L3.0169. GSI % highest value of the M. merluccius were calculated in all individuals in January; male individuals in April; female individuals in October. The length at first sexual maturity (L50) was calculated as 22.2 cm for males and 27.3 cm for females. The first reproductive age in which the L50 values of the sexes corresponded was found to be in the 2nd age group in male and female individuals. The age composition of the M. merluccius individuals studied in this study is distributed between 1-7 years. The growth equation and growth parameters of von Bertalanffy for all specimens, females and males were calculated as, , Lt= 83.62(1-e0.1(t+1.18)); L∞= 83.62; K= 0.1; t0= -1.18; Φ′= 2.87; , Lt= 67.64(1-e0.15(t+1.05)); L∞= 67.64; K= 0.15; t0= -1.05; Φ′= 2.84; Lt= 67.77(1-e0.12(t+1.41)); L∞= 67.77; K= 0.12; t0= -1.41; Φ′= 2.75.