Aldehit grubu fiksatiflerin fiksasyon potansiyelinin immünflüoresan teknik ile süper çözünürlük mikroskobunda değerlendirilmesi
Assesment of fixation potential of aldehyde group fixatives on super resolution microscopy by immunofluorescence technique
- Tez No: 561542
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fiksasyon, hücre ve doku ile ilgili yapılan çalışmalar için ön basamaktır. Çalışılacak örneğin yapısına uygun fiksatifin seçilmesi bu işlemi etkin kılacak bir özelliktir. İmmünhistokimyasal çalışmalarda en çok kullanılan fiksatifler Paraformaldehit ve Formaldehit olmakla birlikte son yıllarda fiksatiflerle ilgili yapılan çalışmalara kullanımı nadir ve eski olan Gliyoksal eklenmiştir. Bu fiksatiflerin hücre ya da dokulara uyumlu çalışmasını ortamın hidrojen iyonu konsantrasyonu ve ısısı, fiksatifin konsantrasyonu, osmolaritesi ve doku ya da hücre penetrasyonu etkilemektedir. Çalışmamızda ticari olarak satın alınan GMP kalitesindeki insan göbek kordonu stroması kaynaklı kök hücreler kullanmış ve PFA, FA ve Gly ve bir iyonik olmayan deterjan Triton X-100'ün farklı kokteylleri halinde hazırlanarak fikse edilmiş ve hücrelerin belli yerlerinde lokalize olan proteinler işaretlenerek fiksatiflerin fiksasyon potansiyeli, boyanma deseni ve sinyal şiddeti ölçümlerine göre lazer taramalı süper çözünürlük konfokal mikroskobunda gözlemlere dayalı kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Gly gruplarında arka plan ve spesifik olmayan boyanmalar gözlenmiş ve FA gruplarında Gly'ye göre daha iyi bir boyanma deseni ve güçlü bir sinyal oluşumu belirgindir. Bu durumda Gly fiksasyonunun PFA veya FA'ya göre üstün yönleri olmadığı ve FA hücre fiksasyonu sırasında kullanılabilir bir fiksatif olabileceği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Fixation is the preliminary step for cell and tissue studies. Selecting the fixative appropriate to the structure of the sample to be studied is a feature that will make this process effective. Although most commonly used fixatives in immunohistochemical studies are Paraformaldehyde and Formaldehyde, Glioxal, which is rare and old in use, has been added to the studies on fixatives in recent years. Hydrogen ion concentration and temperature of the medium, fixative concentration, osmolarity, and tissue or cell penetration are influenced by the compatibility of these fixatives with cells or tissues. In our study, we used commercially purchased GMP quality human umbilical cord stromal derived stem cells and prepared cocktails in different applications of PFA, FA and Gly and a non-ionic detergent Triton X-100. fixation potential, staining pattern in cell morphology and signal strength measurements were evaluated qualitatively and quantitatively based on observations on laser scanning super resolution confocal microscopy. In FA groups, a better staining pattern and a stronger signal formation are evident than in Gly. In this case, Gly fixation was not superior to PFA or FA and it could be used as a fixative during FA cell fixation.