Sefalosporin grubu antibiyotiklerden Lorakarbef'in bazı Aldehit grupları ile verdiği Schiff bazlarının ve bunların geçiş Metal (Cu(II), Zn(II), Fe(III), Pt(II) Ve Ru(III)) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, elektroanalitik ve biyolojik özelliklerinin araştırılması
The research on Loracarbef which is one of the Cefalosporin group antibiotics; and its Schiff bases with some Aldehyde groups and Synthesis of their complex metal transmission (Cu(II), Zn(II), Fe(III), Pt(II) and Ru(III)) characterization and electroanalytic and biologic properties
- Tez No: 237767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, önce, antibiyotik esaslı Schiff baz ligandları (HL1 ve HL2) sentezlenmiştir. Daha sonra bu ligandların, Cu(II), Zn(II), Fe(III), Pt(II), ve Ru(III) komplekslerini hazırlanmıştır. Tüm bileşikler analitik ve spektroskopik metotlarla karakterize edilmiştir. Ligandlar ve komplekslerinin çözünürlükleri oldukça düşüktür. Maddeler oda şartlarında bozunmadan uzun süre kalabilmektedir. Ligandların farklı pH'lardaki elektrokimyasal davranışlarını incelemek için tampon çözelti olarak fosfat (pH= 2?12) tamponu kullanılmıştır. Ligandların ve komplekslerin antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, begining, the Schiff base ligands (HL1 and HL2) based on the antibiotics have been synthesized. The Cu(II), Zn(II), Fe(III), Pt(II) and Ru(III) complexes of these ligands have been prepared. All compounds have been characterized by the analytical and spectroscopic methods. Solubilities of the ligands and their transition metal complexes are very low. The compounds are very stable at room temperature without decomposition. In order to investigate the electrochemical behaviours the ligands PO4-3 (pH= 2?12) have been used as a solution. The antimicrobial of the the ligands and their complexes have been studied.