Bergama İlçesi'nde orman köylerinin kalkındırılmasına yönelik çalışmalar
- Tez No: 56156
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
VOZET Bu çalışmada Bergama ilçesi Orman köylerindeki mevcut sosyo ekonomik yapı ve sorunlar ortaya konulmakta, belirli bir kalkınma düzeyine ulaştırılmaları için yapılan çalışmaların düzeyi ve nasıl ele alındığı saptamakta, karşılaşılan sorunlar içinde çözüm yolları önerilmektedir. Bergama ilçesi orman köyleri arasında ekonomik ve sosyolojik bakımdan önemli farklar mevcuttur. Bu farklılık, köylerin farklı doğal kaynaklara sahip olmasından ileri gelmektedir. Bergama ilçesi orman köylerinin başlıca geçim kaynaklarını, tarım, hayvancılık, ormancılık ve mevsimlik işçilik faaliyetleri oluşturmaktadır.Kozak grubu orman köylerinde çamfıstığı, Merkez Zeytindağ grubundaki ovaya yakın, toprak rantının yeterli olduğu orman köylerinde tarım gelirleri ön plana çıkarken pazara uzak, engebeli, marjinal alanlara sahip yukarı havzalarda özellikle Göçbeyli ve Dereköy grubu orman köylerinde ise tarımsal faaliyetlerin' yanında orman üretim işçiliği ve hayvancılık sektöründe ön plana çıkmaktadır. Özellikle hayvancılık sektörü ORKÖY(plarv önerileri dahinde) tarafından yürütülen çalışmalar ile ekonomik açıdan güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Orman köylerinde üretilen ürünlerin pazarla ; ilişkisinin kurulabilmesi, tarım dışı kırsal ekonomik yatırımların kırsal alanda kurulabilmesi, kırsal kesimde istihdam sağlanması, orman köylerindeki düşük ve dengesiz gelir dağılımını iyileştirmek, orman köyüne kaynak transferi yoluyla kırsal sanayi nüveleri oluşturmak için tek çıkar yolun kooperatiflerin desteklenmesi olduğu ortaya çıkmış bulunmaktadır. (DPT. 1995, Sy:223) Bergama orman köylerindeki mevcut kooperatifler için en büyük destek imkan ölçüsünde ORKÖY'ce sağlanmaktadır. Orman içinde ve bitişiğinde yaşayan köylüler ilişkiye girdikleri doğal kaynakları yani çevreyi, içinde bulundukları ekolojik ve sosyolojik koşullardan dolayı adeta tüketircesine sömürmektedirler. Ayrıca anayasal ve yasal oluşumlar çevrenin daha hızlı sömürülmesine yol açacak şekilde gündeme gelmektedir. Sorun, kaynakların sürdürülebilir olarak kullanılmasında yatmaktadır. Orman köylüsünü kalkındırılmasına, kaynakların sürdürülebilir ilkeler çerçevesinde kullanılmasına yönelik çalışmalardan yalnızca ormancılık örgütünü sorumlu tutulması, bu doğrultuda kullanılacak kaynakların ormanlardan sağlanabilecek gelirlerle karşılanması çalışması, eksik bir yaklaşımın ürünüdür. Konuyla ilgili tüm sektörlerin koordinasyonu sağlanmalıdır. (Karabıyık, 1993, Sy:287) Bergama ilçesi orman köylerinde, halkın isteklerini dikkate alan, katılımcı bir yaklaşımla doğal kaynakların entegrasyonu sağlayacak (Tarım+Hayvancıhk+Ormancılık) projeleri geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY i In this thesis the socio-economic structure and the problems in Bergama town's forest villages are studied and the studies to reach a certain develogment level is searched and for the problems solutions are suggested. There are important differents in economic and social structure between Bergama town's forest villages These differents are coming from the different natural sources. Bergama town's forest villages's main inputs are agriculture, animal husbandry and forestry. In Kozak group forest villages pinenut, in the center and Zaytindağ group villages near the plain the main input is agriculture. In Göçbeyli and Dereköy group, far from bazaar, and in marginal areas' s forest villages the inputs are forestry and animal husbandry. Especially animal husbandry is supported by ORKÖY. It is realised that, the only way to present the product of forest villages to the bazaar, to improve the distrubition of the inputs and to industrialize in forest villages, is to support cooperatives. In Bergama forest villages the main support to the present cooperatives is coming from ORKÖY. The villagers living in the forest and nearest area are giving great damage to the environment. In addition to that the law can't prevent this. The most important point is to make the sources continue. The thought that, the forestry organization is the only responsible for the forest villagers development and the best use of the sources, is wrong. The all sectors about the subject coordination must be obtained. In Bergama town's forest villages, the projects that gives important to the wishes of the people, and can entegrade the natural sources (agriculture+animal husbandry+forestry), must be improved and be applied. 98