Taze ve uygun koşullarda korunmuş Artemia sp. (İzmir-Çamaltı tuzlası) yumurtalarının açılma oranlarının karşılaştırılması
- Tez No: 56157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada taze ve uygun koşullarda korunmuş Artemia sp. (İzmir-Çamaltı Tuzlası) yumurtalarının açılma oranlan karşılaştırıldı. 1996 yılına ait Artemia sp. kış ve yaz yumurtaları ile konserve edilerek muhafaza edilmiş kış yumurtalarının yapay koşullarda iki farklı sıcaklık (25°C-30°C) ve 3 ayrı tuz yoğunluğunda (%025-%035-%045) inkübasyonları yapıldı. 24-48 saatlik sürelerde bunlardan örnekler alınıp sayıldı ve açılma oranlan bulundu. Deneylerden elde edilen sonuçlara göre, en iyi verim taze kış yumurtalarından (%39,2- 52,1), en az verim ise konserve edilmiş kış yumurtalarından elde edildi (%2,5-5). Taze olmasına rağmen, yaz yumurtalarının taze kış yumurtalarına göre daha az açıldığı görüldü (%17,9-24,3).Ayrıca bu dönemlere sat Artemia sp.
Özet (Çeviri)
Comparing of hatching rates of Artemia sp. eggs (İzmir-Çamaltı Saltern) kept in the fresh and suitable conditions. The winter and summer eggs Artemia sp. belong to 1996 year and winter eggs kept by conserving procedure were examined in the artificial conditions, two different temperatures (25°C - 30°C) and 3different salinity (%025, %035, %45). Samples were taken from then during 24-48 hours, they counted and their opening rates were found. According to the results obtained from the examinations the best output was obtained from the fresh winter eggs (%39,2 - 52,1) and the least output from the conserved winter eggs (%2,5 - 5). The summer eggs were opened less than the fresh winter eggs eventhough they were also fresh (% 17,9 - 24,3). There were important differences according to the statistical analysis in the egg opening rates between the eggs of Artemia sp.