Deneysel intraabdominal enfeksiyon modelinde intraabdominal basınç artışının intestinal iskemi ve bakteriyel translokasyon üzerine etkileri
Effects of intraabdominal pressure increase on intestinal ischemia and bacterial translocation in an experimental intraabdominal infection model
  1. Tez No: 561563
  2. Yazar: UĞUR KESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİROL AĞCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde laparoskopik girisimler pek çok hastalığın tanı ve tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta ve hızla konvansiyonel yöntemlerin yerini almaktadır. Đntraabdominal Hipertansiyon, ĐAB'ın 12 mmHg ve üzeri olması olarak tanımlanır. Laparoskopik girisimlerde genellikle 12-15 mmHg basınç kullanılmaktadır. Ancak 10 mmHg'nın üzerindeki intraabdominal basınç artısının organ sistemleri üzerindeki olumsuz etkileri birçok çalısma ile gösterilmistir. Bizim çalısmamızda deneysel intraabdominal enfeksiyon modellerinde düsük ĐAB (8 mmHg)' ın intestinal iskemi ve bakteriyel translokasyonun üzerine etkileri arastırılmıstır. Bu çalısma Đstanbul Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu' ndan alınan onay ile (karar no:24) Đstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Arastırma Enstitüsü (DETAE)'nden alınan ratlar üzerinde, Đstanbul Üniversitesi DETAE laboratuvarında Nisan 2009 tarihinde gerçeklestirilmistir. Bu çalısmamızda ratlar 3 gruba ayrıldı. Grup 1; ĐAE olusturulmadan ĐAB arttırılan, Grup 2; ĐAE olusturulup ĐAB arttırılmayan, Grup 3; ĐAE olusturulup ĐAB arttırılan grup. Her 3 gruptaki ratlara yaklasık 16-20 saat sonra laparotomi uygulanarak mikrobiyolojik inceleme için karaciğer, dalak, mezenter lenf bezi ve patolojik inceleme için de terminal ileumdan incebarsak doku örnekleri alındı. Mikrobiyoloji ve patoloji sonuçları incelendiğinde, hem ĐAE modelinde hem de ĐAE olusturulmayan modelde 1 saat süreyle 8 mmHg basınçta intestinal iskemi ve bakteriyel translokasyon olusmadığı sonucuna ulasıldı. Elde edilen sonuçlardan hareketle düsük basınçta (8mmHg) laparoskopik girisimlerin ĐAE durumunda hem tanı hem de tedavi amacı ile güvenle uygulanabileceği ve bu çalısmanın daha genis deneysel modeller ve klinik çalısmalar ile desteklenmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Today laparascopic interventions are increasingly used in diagnosis and treatment of many diseases and replaced conventional techniques. Intraabdominal hypertension is defined as intraabdominal pressure above 12 mm hg. Intraabdominal pressure of 12-15 mm hg is generally achieved during laparascopic interventions. Nevertheless adverse effects of pressure above 10 mm hg on organ systems is shown in many studies. Working with low pressure these adverse effects may be diminished or minimized. In experimental rat models, effects of low intraabdominal pressure (8mmHg) on intestinal ischemia and bacterial translocation is evaluated in our study. Permission from Đstanbul University Animal Research Local Ethical Committee is obtained and rats are taken from Istanbul University Experimental Medicine Research Laboratory. Study is performed in Istanbul University Experimental Medicine Research Laboratory on April 2009. Rats are divided into 3 groups in our study Group 1: increased intraabdominal pressure(IAP) without intraabdominal infection(IAI) Group 2: normal IAP with IAE Group 3: increased IAP with IAE Laparatomy is applied after 16-20 hours to all groups. For microbiological analysis liver, spleen, mesenteric lymph node and for pathological analysis terminal ileum tissue specimens are obtained. When results are evaluated in groups with and without IAI; with 1 hour 8 mm hg pressure no intestinal ischemia and bacterial translocation observed. In the light of this study in the case of intraabdominal infections low pressure (8 mm hg)laparascopic interventios with the aim of diagnosis and treatment can be safely performed. This study should be supported with new experimental models and clinical studies.