Metalik Kähler manifold üzerinde bazı çalışmalar
Some notes concerning metällic Kähler manifolds
  1. Tez No: 561585
  2. Yazar: FATİH TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sunulan bu tezde Kӓhler manifoldda incelenilen bazı geometrik özelliklerin metalik Kӓhler manifolda aktarıldığında oluşacak sonuçları incelendi. İlk olarak metalik Kӓhler manifoldda eğrilik tensörünün metalik yapıya göre hibritliği gösterildi daha sonra Kӓhler manifoldda tanımlı olan (0,4) tipli Riemannian eğrilik tensörü ve 2 –form kullanılarak tanımlanan H tensörü, metalik Kӓhler manifold üzerinde tanımlandı. Ayrıca H tensörü ile Einstein uzayı arasındaki bağ ve bu tensörün harmonik olma şartı gösterildi. İkinci olarak metalik Hermityen manifoldun hangi şartlar altında metalik Kӓhler manifolda konformal olduğu incelendi. Üçüncü kısımda Conformal recurrent metalik Kӓhler manifoldun reccurentliği incelendi ve Riemannian eğrilik tensörü ile H tensörü arasında bir bağıntı kuruldu. En son olarak metalik Kӓhler manifoldda Z tensörü ile ilgili kısa bir inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The present paper deals with metallic Kähler manifolds. Firstly, we define a tensor H which can be written in terms of the (0,4)-Riemannian curvature tensor and the fundamental 2-form of a metallic Kähler manifold and study its properties and some hybrid tensors. Secondly, we give the conditions under which a metallic Hermitian manifold is conformal to a metallic Kähler manifold. Thirdly, we prove that the conformal recurrency of a metallic Kähler manifold implies its recurrency and also obtain the Riemannian curvature tensor form of a conformally recurrent metallic Kähler manifold with non-zero scalar curvature. Finally, we present a result related to the notion of Z recurrent form on a metallic Kähler manifold.