Menşe ülke ve üretim ülkesi farkının tüketicilerin satın alma eğilimleri üzerindeki etkisi
The effect of the country of origin and the country of manufacture on the purchasing tendencies of consumers
  1. Tez No: 561586
  2. Yazar: REHA ÇETİNTEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle birlikte tüketiciler dünyanın her yerinde üretilmiş olan ürünlere rahatlıkla erişebilmektedirler. Firmalarda rekabetçi üstünlüklerini sürdürebilmek ve maliyetlerini en aza indirgemek amacıyla dünyanın pek çok yerinde üretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Ancak, tüketicilerin bir ürünü satın alma tutum ve tercihlerini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bir ürünün menşe ülke bilgisi ve ürünün nerede üretildiği bilgisi de tüketicilerin satın alma tutumlarını etkileyen bu faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada da menşe ülke etkisinin tüketicilerin satın alma tercihlerine olan etkisi araştırılmıştır. 100 adet Başkent Üniversitesi öğrencisine otomobil satın alırken kendi menşe ülkesinde üretilen bir otomobilimi yoksa farklı bir üretim ülkesinde üretilen aynı otomobilimi tercih edeceklerine yönelik anlamsal farklılaştırma ölçeği uygulanmış ve sonuç olarak katılımcılar yüksek oranda kendi menşe ülkesinde üretilen otomobilleri tercih edeceklerini belirtmişlerdir. Araştırma kısmının ikinci bölümün de ise nitel bir çalışma uygulanarak katılımcıların bu tercihlerinin sebepleri birincil veri toplama teknikleri arasında yer alan cümle tamamlama tekniği ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada uygulanan nicel ve nitel çalışmalar sonucunda araştırmaya konu olan menşe ülke imajı etkisinin tüketicilerin satın alma tutum ve tercihlerini olumlu ve anlamlı yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler Menşe Ülke, Ülke İmajı, Üretim Ülkesi
Özet (Çeviri)
In today's world, with the effect of the globalization, consumers can easily access to products which are produced all around the world. For this reason, firms also carry out their production facilities at various places of the world, to maintain their competitive advantages and minimize their costs. However, there are various factors which affect consumers' attitudes and preferences on buying a product. One product's information of the country of origin and the information of where the product was produced are two specific factors which affect consumers' attitudes on purchasing among (above mentioned) factors. On this study, the country of origin effect's impact on consumers' purchasing preferences has been investigated. 100 students from Başkent University have been applied a semantic differentiation scale on whether they are going to buy the car which was produced in country of origin or the same car which was produced in another production country when they are going to buy a car and the result is that participants stated at high rates that they are going to prefer the car that is produced at the country of origin. At the second part of the research section, a qualitative study about determining the reasons for these preferences of the participants via using the sentence completion technique that is among the primary data collection techniques, has been implemented. As a result, with quantitative and qualitative studies that are implemented on the research, the subject of the research which is the effect of the image of the country of origin, is positively and meaningfully influential on consumers' purchasing attitudes and preferences, has been observed. Keywords Country of Origin, Country Image, Country of Manufacture