Güneşte mangan elementine ait eksitasyon sıcaklığının tayini
  1. Tez No: 56160
  2. Yazar: MELİHAT SIRMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. HÜSEYİN MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
VI. ÖZET GÜNEŞ'TE Mn ELEMENTİNE AİT EKSİTASYON SICAKLI?ININ TAYİNİ Bu çalışmada Güneş'in 3062 A° ile 7680 A° dalgaboyu aralığındaki nötral mangan elementinin çizgilerinin identifikasyonu yapılmış ve eşdeğer genişlikleri ölçülerek tablo halinde verilmiştir. Mn I için Tevenin'in deneysel ve Kurucz-Peytremann'ın yarı deneysel osilatör şiddetleri ayrı ayrı ele alınarak, eksitasyon potansiyeli farklı multiplet grupları için gözlemsel büyüme eğrileri çizilip, iki ayrı eksitasyon sıcaklığı bulunmuştur. Bu eksitasyon sıcaklıkları kullanılarak, Mn I elementi için Güneş'e ait iki ayrı gözlemsel büyüme eğrisi elde edilmiştir. Bu iki gözlemsel büyüme eğrisi ayrı ayrı ele alınarak, Wrubel'in teorik büyüme eğrisiyle en iyi uyum elde edilecek şekilde üst üste getirilerek çakıştırılmıştır. İki eğrinin çakışması için gerekli, ordinat eksenlerindeki kayma miktarlarından iki farklı hız değeri; apsis eksenlerindeki kayma miktarlarından da iki farklı bolluk değeri ve iki farklı sıcaklık değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF THE SOLAR EXCITATION TEMPERATURE FOR Mn In this study, the lines of neutral manganese, in the range of 3062 A° and 7680 A°, were identified and their equivalent widths were measured. These measurements have been given as a table. Two different oscillator strenghts, experimental (by Tevenin; 1989) and semi- experimental (by Kurucz-Peytremann; 1975) were considered and the observational curves of growth were constructed for the multiplet groups that have different excitation potantial. Thus, two different excitation temperatures have been obtained. Two different observational solar curves of growth have been constructed for Mn I by using these excitation temperatures. These two different curves of growth have been fitted to WrubePs (1949) theoretical curve of growth for the best fits. Two different microturbulence velocities have been obtained from the shift of the ordinat axis and two different abundances and excitation temperatures from the shift of the absisca.