Porfirin tabanlı üretilmiş Langmuir-Blodgett (LB) ince filmlerde organik buharların difüzyon katsayılarının hesaplanması
Calculation of diffusion coefficients for organic vapors into produced porphyrine based Langmuir-Blodgett (LB) thin films
- Tez No: 561605
- Danışmanlar: PROF. DR. MATEM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kapsamında sensör malzemesi olarak, moleküler yapısı dört adet pirol halka sisteminden oluşan porfirin kimyasal maddeleri kullanılmıştır. Porfirin moleküllerinden sensör özelliklerini incelemek için, ince filmler çok yaygın olarak kullanılan Langmuir-Blodgett (LB) üretim tekniği ile elde edilmiştir. Daha sonrasında üretilen bu ince filmler insan sağlığını tehdit eden çeşitli zararlı kimyasal gazlara maruz bırakılmış ve bu gazlara aktif film sensör tabakası tarafından verilen tepkiler Kuartz Kristal Mikrobalans tekniği ile kaydedilmiştir. Fick-difüzyon yasası kullanılarak LB ince film ve gaz etkileşme kinetiği aracılığı ile herbir kimyasal gaza ait difüzyon katsayıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study porphyrine molecules, which consist of four pyrrole rings and its derivatives were used to investigate the sensor charateristics against the various hazard chemical gases. All thin films has been produced by using Langmuir-Blodgett (LB) film technic which is very common to use. Those LB thin films were exposed to different Volatile Organic Components (VOC's) to dedect sensor characteristic of porphyrins by monitoring frequency chance versus time in Quartz Crystal Microblance System (QCM). Fick's early time diffusion equation was adopted to calculate diffusion coefficients of porphyrine thin films during interaction between sensor active layer and chemical gas