Konya ili Karapınar ilçesi koyunculuk işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özellikleri
Structural and aquaculture properties of koyunculuk enterprises in Karapınar aquaculture of Konya province
  1. Tez No: 561637
  2. Yazar: SEDA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Konya ili Karapınar ilçesinde coğrafi bakımdan farklı olan dağ ve ova köylerindeki koyunculuk işletmelerinin yapısal ve yetiştiricilik özelliklerini belirlemek amacıyla 85 adet koyunculuk işletmesinde anket yoluyla toplanan bilgilerin değerlendirilmesiyle yürütülmüştür. İşletmelerin toplam sulanabilen arazi varlığı dağ köyde 8.1 dekar, ova köyde 396.0 dekar olarak bulunmuştur (p0.05). Besi sonu pazarlama ağırlıkları aynı sıra ile dağ ve ova köyde 51.15 kg ve 53.59 kg olarak bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the structural characteristics of the koyuncultural enterprises in two geographically different regions, including the mountain and ova villages in Karapınar district of Konya province, and to evaluate the information collected by the survey in 85 koyuncultural enterprises. The total irrigated land of the enterprises was found as 8.1 decares in the mountain village and 396.0 decares in the plain (p0.05). The end of feedstocks were found to be 51.15 kg and 53.59 kg in Mountain and plain villages in the same row (p>0.05).