Bursa'nın anıt ağaçlarında miksomiset grubu organizmaların varlık ve dağılımları üzerine çalışmalar
Presence and distribution of corticolous myxomycetes in monumental trees in Bursa city center and surroundings
- Tez No: 561642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C.CEM ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kentleşmenin, miksomiseteslerin biyolojik çeşitliliğini etkilediği bildirilmiştir. Bursa kentinde, miksomiset grubuna ait çeşitliliğin kentsel alandaki durumuna ilişkin veriler bulunmamaktadır. Bu nedenle, Bursa ilinin anıt ağaçları en çok bulunduran ilçelerinde (Osmangazi ve Yıldırım) yer alan anıtsal olarak tanımlanmış ağaçlarda kortikol miksomisetes grubu organizmaların varlık ve dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ağustos ve Ekim 2018'de Bursa'nın Osmangazi ve Yıldırım ilçesinde yer alan 100 adet anıtsal ağaçtan kabuk materyal toplanmıştır. Nem odası kültür tekniği laboratuar uygulaması çalışmalarından elde edilen türlerin izolasyonları teşhis ve tanımlanmaları gerçekleştirilmiştir.9 cins içinde 16 tür tanımlanmıştır tespit edilen türler listelenmiş ve Bursa şehri için Didymium bahiense (Gottsberger), Didymium difforme (Pers) SF Gray), Macbrideola martinii (Alexop. Amp; Beneke), Macbrideola oblonga (Pando, Lado), Physarum gyrosum (Rost), Physarum notabile (Macbr.) yeni kayıt olarak belirtilmiştir. Çalışma, Bursa şehir merkezindeki anıtsal ağaçlardaki kortikol miksomisetesler hakkında ilk rapordur. Ayrıca, Bursa ili miksomisetesleri biyolojik çeşitliliği üzerine 6 (altı) yeni Myxomycetes kaydı da eklemektedir.
Özet (Çeviri)
Urbanization has been reported to affect the biodiversity of myxomycetes. There is no data in the Bursa city on the diversity of myxomycete in the urban area. Therefore, we aim to determine the presence of corticolous myxomycetes on monumental trees that are located in the most populated province of Bursa city (Osmangazi and Yıldırım). In August and October 2018, 100 barks of monumental trees located in the Osmangazi and Yıldırım) county of Bursa was collected. Moist chamber culture technique was used for the isolation and identification of the species.16 species within 9 genera were identified. The species identified are listed, and six new records Didymium bahiense (Gottsberger), Didymium difforme (Pers.) S. F. Gray), Macbrideola martinii (Alexop. & Beneke), Macbrideola oblonga (Pando, Lado), Physarum gyrosum (Rost.), Physarum notabile (Macbr.), were recorded for Bursa city. This is the first report of corticolous myxomycetes on monumental trees in Bursa city center. It also added data and 6 (six) new records of myxomycetes on the myxomycete biodiversity of Bursa.