Yalova yöresi kestane ormanlarında kestane gal arısı (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu)'nın yayılış alanları ve yoğunluk oranının insansız hava araçları (İHA) ile tespiti
Determination of the distribution areas and density rate of chestnut gall wasp (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu) in chestnut forests of yalova region with unmanned aerial vehicle (UAV)
- Tez No: 782090
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma ile son yıllarda Bursa Orman Bölge Müdürlüğü (OBM) Yalova Orman İşletme Müdürlüğü (OİM) sınırlarındaki kestane sahalarında yüksek oranda zarar yapan Kestane Gal Arısı (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu)'nın zararının üzerine multispekral (çok bantlı) kamera monte edilmiş İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yoğunluk ve ekolojik özelliklerine göre haritalanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Yalova Orman İşletme Müdürlüğü (OİM) sınırlarındaki saf ve karışık kestane sahaları çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Kestane Gal Arısı (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu) Yalova'da Nisan 2014'te ilk kez tespit edilmiştir. Kestane Gal Arısı kestane çiçeklerine verdiği zarardan dolayı önemli gelir getirici çalışma olan kestane balı üretimi için ciddi anlamda risk oluşturmaktadır. Önceki yıllarda ortaya koyulan bir çalışmada Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu zararı nedeniyle balların kompozisyonunda kestane bileşeninde %30 eksilme olduğu, kestane ağaçlarında zararın %40'ı geçmesi durumunda kestane balının üretiminin gerçekleşmeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu saf veya karışık kestane ormanlarında verdikleri zarar ile kestane ağaçlarında kurumaya ve ölümlere neden olabilmektedir. Bu zarar ormanın genel görünümüne bakıldığında gözle görülebilmektedir. Bu bağlamda yapmış olduğumuz çalışmamızda bitki vejetasyon indekslerinin kullanılması ile zarara uğrayan bitkiler belirlenebilmektedir. Bu yüzden çalışmamızda ortofoto üretmek amacıyla İHA ve multispektral kamera kullanılmıştır. Kestane Gal Arısı (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu)'nın yayılış yaptığı alanlarda İHA ile ortofoto üretmek maksadıyla uçuşlar gerçekleştirilmiştir. Bu uçuşlarda kullanılan İHA; DJI Matrice 210 V2'dir. İHA'ya üzerine monte edilen multispektral kamera marka ve modeli ise Micasense RedEdge MX'dir. Çok bantlı kamerada bulunan beş bantın (kırmızı, yeşil, mavi, kırmızı kenar ve yakın kızılötesi) her biri için ayrı olarak“.jpeg”formatında fotoğraflar elde edilmektedir. Her bir uçuş alanının fotoğrafları ayrı ayrı olarak Agisoft Metashape Pro yazılımında işlenerek ilk olarak nokta bulutu daha sonra sayısal yüzey modeli ve ortofoto üretilmiştir. Oluşturulan çok bantlı ortofotolarda farklı kombinasyonlar uygulanarak çeşitli indeksler üretilmiştir. Özellikle NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) çalışmada zarar görmüş kestane ağaçlarının belirlenip haritalanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an Unmanned Aerial Vehicle (Multispectral) camera mounted on the Chestnut Gal Bee (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu), which has caused high damage in the chestnut fields within the borders of Bursa Regional Directorate of Forestry (OBM) Yalova Forestry Operations Directorate (OİM), in recent years. It is aimed to be mapped according to density and ecological characteristics with UAV). For this purpose, pure and mixed chestnut fields within the borders of Yalova Forestry Management Directorate (OIM) were determined as the study area. Chestnut Gal Bee (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu) was detected for the first time in April 2014 in Yalova. Chestnut Gal Bee poses a serious risk for chestnut honey production, which is an important income generating work, due to the damage it causes to chestnut flowers. In a study conducted in previous years, it was stated that there was a 30% decrease in the chestnut component in the composition of honey due to Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu damage, and that chestnut honey would not be produced if the damage exceeded 40% in chestnut trees. In addition, Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu can cause drying and death of chestnut trees with the damage they cause in pure or mixed chestnut forests. This damage can be seen by looking at the general appearance of the forest. In this context, in our study, the plants that are damaged can be determined by using plant vegetation indices. Therefore, in our study, UAV and multispectral camera were used to produce orthophotos. In the areas where the Chestnut Welsh Bee (Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu) is distributed, flights were carried out with the UAV to produce orthophotos. The UAV used in these flights; It is DJI Matrice 210 V2. The multispectral camera brand and model mounted on the UAV is Micasense RedEdge MX. Photographs in“.jpeg”format are obtained separately for each of the five bands (red, green, blue, red edge and near infrared) in the multi-band camera. The photographs of each flight area were processed separately in Agisoft Metashape Pro software, and first the point cloud, then the digital surface model and orthophoto were produced. Various indices were produced by applying different combinations to the created multi-band orthophotos. In particular, NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) was used to identify and map damaged chestnut trees in the study.