Gülnar (Mersin) ilçesi elma ağaçlarındaki zararlı ve yararlı arthropoda türlerinin tespiti ve biyoekolojik araştırmalar
Determination of pests and beneficial arthropoda species associated with apple trees in Gülnar (Mersin) and bioecological investigations
- Tez No: 561676
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gülnar (Mersin)'da elma ağaçlarında bulunan zararlı ve yararlı Arthropoda türlerini saptamaya yönelik olarak yapılan bu çalışma 2014-2015 yıllarında ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında sürdürülmüştür. Çalışma sonucunda, 26 zararlı ve 13 yararlı tür tespit edilmiştir. En önemli zararlı türlerin; Panonychus ulmi (Koch 1836), Aphis pomi DeGeer 1773, Eriosoma lanigerum (Hausmann 1802), Tropinota hirta (Poda 1761) ve Cydia pomonella (Linnaeus 1758) olduğu belirlenmiştir. Bölgede elma ağaçlarında ekonomik açıdan önemli ve ana zararlı türün, Cydia pomonella (Linnaeus 1758) olduğu ve eşeysel çekici feromon tuzakları kullanılarak ilk ergin çıkış zamanı, popülasyon değişimleri ve doğada aktif olarak bulunduğu dönemler saptanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada incelenen türlerin Türkiye ve Dünya'daki yayılışları ve zararlı türlerin biyoekolojileri ile bazı ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to determine of apple trees pests and beneficial Arthropoda species in Gülnar (Mersin) during the seasons of spring, summer and autumn of 2014-2015. In the result of this study, 26 pests and 13 beneficial Arthropoda species are revealed. Of these, Panonychus ulmi (Koch 1836), Aphis pomi DeGeer 1773, Eriosoma lanigerum (Hausmann 1802), Tropinota hirta (Poda 1761) and Cydia pomonella (Linnaeus 1758) were determined as the most important harmful species. Using the sexually attractive pheromone traps of Cydia pomonella (Linnaeus 1758), which is economically important and the main pest species in this area in apple trees, the first adult emergence time, population changes and active periods in the nature were determined. In addition, distributional data of the species on the world and Turkey for each of the species investigated were presented as well as some information about bioecology of pests species.