Özel solunum kas ısınmasının kısa ve orta mesafe koşucularda performansa ve dispneye etkisi
The effect of special respiratory muscle warm up to the performance on short and middle distance runners
- Tez No: 561675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı özel solunum kas ısınmasının kısa ve orta mesafe koşucularda performansa ve dispneye etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmaya, 10 kısa (20,00±2,44 yıl) ve 10 orta mesafe koşucusu (19,90±1,71 yıl) olmak üzere toplam 20 elit atlet katılmıştır. Solunum fonksiyon testleri Spirometre (FEV1, FEV1/FVC, FVC, PEF Max.), maksimal inspiratuar (MIP) ve ekspiratuar basınç (MEP) microRPM cihazı, kan laktat analizlerinde Lactate Scout Testing Kit, dispne hissi içinde modifiye edilmiş BORG skalası kullanılarak ölçümler alınmıştır. Tüm atletlere normal ısınma (NI), normal ısınma + solunum kası ısınması (NISKI) ve normal ısınma + plasebo solunum kası ısınması (NIPL) protokolleri uygulanmıştır. Tekrarlı ölçümler için repeated measure, ikili karşılaştırmalarda ise bağımsız t-testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to examine the effect of special respiratory muscle warm up to the performance on short and middle distance runners. Material and The Method: Totally 20 elite athletes were participated in this research, including 10 short distance runners (20,00±2,44 years) and 10 middle distance runners (19,90±1,71 years). The measurements were taken by using spirometry ((FEV1, FEV1/FVC, FVC, PEF Max.), maximal inspiratory pressure (MIP) and maximal expiratory pressure (MEP) micro RPM device for pulmonary function tests; Lactate Scout Testing Kit for the blood lactac analyzes; and modified BORG scale for dyspnoea feeling. Normal warm up (NI), normal warm up + respiratory muscle warm up (NISKI) and normal warm up + placebo respiratory muscle warm up (NIPL) protocols were applied to all athletes. The repeated measure for the repeated measuerements and the t-test for the binary comparisons were performed.