Parkinson hastalığında ritmik işitsel stimülasyon uygulamasının yürüyüş üzerine etkisi
Effect of rhythmic auditory stimulation implementation on gait in parkinson's disease
  1. Tez No: 561680
  2. Yazar: SENA ÇARIKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER, PROF. DR. ŞÜKRÜ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma PH'li bireylerde standart ve modifiye edilmiş RİS uygulamalarının yürüyüş üzerine anlık etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Parkinson grubunda 13 PH'li birey, kontrol grubunda 13 sağlıklı birey olmak üzere toplam 26 birey alındı. Bireylere ait demografik bilgiler kaydedildi. Parkinson grubundaki bireylerin hastalık evresi MHYEÖ ile belirlendi. Hastalık şiddetini belirlemek amacıyla Parkinson grubundaki bireylere BPHDÖ uygulandı. RİS uygulaması öncesi bireylerin yürüyüş zaman-mesafe parametreleri 10 metrelik alanda yürütülerek incelenirken, yürüyüş performansı TPDYT ve SKYT ile değerlendirildi. Bireylerin normal kadansına ve bu kadansın %10'luk artışına ayarlanan iki farklı metronom ritmi hem melodili hem de melodisiz şekilde kulaklık yardımıyla bireylere dinletilerek, 10 metrelik alanda toplamda dört farklı RİS koşulu altında yürümesi istendi. Melodili RİS uygulaması için Klasik Türk Müziği Longa ve Sirto formlarından üç eser kullanıldı. Çalışmanın sonucunda kontrol grubundaki bireylerin yürüyüş parametrelerinden hız, adım uzunluğu ve çift adım uzunluğu değerleri, ilk ölçüm ile benzer iken (p>0.05); Parkinson grubunda ilk ölçüm ile uygulanan RİS yöntemleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). TPDYT için ilk ölçümler ile son ölçümler gruplarda benzer bulunmuştur. SKYT için kontrol grubunda ilk ve son ölçümler arası fark yok iken (p>0.05); Parkinson grubunda son ölçümler ilk ölçümlerden anlamlı düzeyde gelişme göstermiştir. Sonuç olarak RİS uygulaması kontrol grubundaki bireylerin yürüyüşüne etki etmezken; PH'li bireylerin yürüyüş hızını ve adım uzunluğunu artırarak ve SKYT'de gelişme sağlayarak yürüyüşü olumlu yönde etkilemiştir. RİS'in bu olumlu etkisi neticesinde; PH rehabilitasyonuna güvenle dahil edilebileceği ve RİS uygulamasının optimizasyonu için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of standard and modified RAS implemantations on gait in individuals with PD. The study included a total of 26 individuals, 13 individuals with PD in the Parkinson's group and 13 asymptomatic individuals in the control group. Demographic information of individuals were recorded. The disease stage of the individuals in the Parkinson group was determined by Modified Hoehn&Yahr Scale. Unified Parkinson Disease Rating Scale was applied to the individuals in the Parkinson group in order to determine the severity of the disease. The time-distance parameters of the individuals gait before the RAS implementation were examined on 10 meter field, the gait of performance was assessed using the Tinetti Performance Oriented Mobility Assessment test (POMA) and the Time Up and Go test (TUG). The two different metronome rhythms, both melodic and non-melodic, adjusted to the individuals's normal cadence and to 10% increase in this cadence. The individuals were asked to gait under the four different RAS conditions in a 10-meter area. Three songs were used for the melodic RAS implementation of the Classical Turkish Music Longa and Sirto forms. At the end of the study, the velocity, step length and stride length values of the walking parameters were similar with the first measurement in the control group (p> 0.05); There was a significant difference between the first measurement and RAS methods in Parkinson's group (p 0.05). The first measurements for POMA and the final measurements were similar in groups. While there was no difference between the first and last measurements in the control group for TUG (p> 0.05), the last measurements in the Parkinson's group showed a significant improvement from the initial measurements. As a result, the RAS implementation did not affect the gait of the control group; it has positively affected gait by increasing the gait velocity and step length of individuals with PD and by providing improvement in TUG. As a result of this positive effect of RAS; It was concluded that it could be safely included in PD rehabilitation, and further studies are needed to optimize the RAS implementation.