Kalsine edilmiş Mardin-Mazıdağı fosfat kayasının yaş baca gazı desülfürizasyonunda kullanımının incelenmesi
The investigation of calcined Mardin-Mazıdagı phosphate rock utilization for wet flue gas desulphurisation
- Tez No: 561685
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, bileşiminde yoğun miktarda kalsiyum karbonat içeren Mardin Mazıdağı fosfat kayasının yaş baca gazı desülfürizasyonunda kullanımı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, fosfat kayasının 850oC'de, 60 dk'da kül fırınında kalsinasyonu yapılmıştır. İkinci aşamada üç fazlı ve çifte karıştırmalı bir reaktörde, kalsine edilen fosfat kayası süspansiyonu ile model baca gazı karışımının sabit bir ara yüzeyde teması sağlanmış ve sürekli sistemde SO2 absorpsiyonu gerçekleştirilmiştir. Meydana gelen absorpsiyon hızı üzerine, karıştırma hızlarının, SO2 ve CO2 konsantrasyonunun, sıcaklığın, etkisi incelenmiştir. Bu parametrelerin en yüksek SO2 absorbsiyonunu gerçekleştiği şartlarda, sistem yarı kesikli çalıştırılarak absorpsiyonun farklı tane boyutları üzerine etkisi incenmiş ve reaksiyona sonunda katı ürünün yapısal analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda fosfat kayasının yapısındaki karbonatlı kısmın azaldığı, bunun yanında baca gazındaki SO2'nin taşınım akısının desülfürizasyon için verimli olacağı tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre Mazıdağı fosfat cevherinin bacagazı desülfürizasyonu için kullanılması halinde elde edilen katı ürünün gübre sanayinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of phosphate rock which contains a large amount of calcium carbonate in its composition for wet flue gas desulfurization was investigated. In the first stage of the study, phosphate rock was calcined in ash furnace at 850oC and 60 minutes. In the second stage, the contact of calcined phosphate rock suspension and model flue gas mixture were contacted at a fixed interface in the a three phase and double mixing reactor and the absorption of SO2 has been done in contiunous system. The effects of mixing rates, SO2 and CO2 concentration, temperature on the resulting absorption rate was investigated. Under the conditions which the highest SO2 absorption of these parameters is realized, in the semi batch run system, the effect of the absorption on different particle sizes of the was investigated and structural analysis of the solid product was performed at the end of the reaction. As a result of the analysis, it was found that determined that carbonate part of phosphate rock structure was decreased and the transfer flux of SO2 in the flue gas would be efficient for desulfurization. According to these results, it is thought that the solid product obtained if Mazıdağı phosphate ore is used for the desulfurization of flue gas can be used in fertilizer industry.