Mazıdağı fosfat kayası ile desülfirizasyon üzerine ön kalsinasyonun etkisi
The Effect of pre-calcination on desulpurisation with Mazı Mountain phosphate stone
- Tez No: 76901
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Mardin Mazıdağı Fosfat Cevheri ile bacagazı desülfürizasyonunda, ön kalsinasyonun etkisinin incelendiği bu çalışmada, cevher önce kuru ve değişik oranlarda su buharı içeren hava içinde, bir akışkan yatakta 600-650-700-750 ve 800°C de kalsine edildi. Kalsinasyon üzerinde düşük sıcaklıklarda nemin etkisinin önemli olduğu ve %8 nem içeriğine kadar kalsinasyonun arttığı bulundu. Kalsine örnekler daha sonra, akışkan yatakta %0.3 SO2 içren 90 cm/sn hızla akan hava ile 800°C de 4 dakikalık sürede sülfatlandı. Düşük sıcaklıklarda ön kalsine edilmiş örneklerin sülfatlanma verimlerinin arttığı bulundu. Yüksek sıcaklıklarda kalsine edilmiş örneklerin sülfatlanmasında önemli bir artış gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The pre-calsination effect on phosphate mineral that is obtained from Mazi mountain has been invastigated. The mineral in the dimension of (-25+35 mesh )grain size has been calcinated in the fludized bed at various temperatures and at varios water vapour concentrations. These minerals üave then been sulphated in the fludized bed with a gas condition of 800 °C, 4 minutes reaction time and 90 cm/sn feed velocity. Calcination has been increased with water vapour concentration at 650 °C and 700 °C. The environment with 8% and 16% moisture content showed the same effect on the calcination. The effect of moisture content on calcination also decreses when the temperature is increased. In the sulphatation, the efficiency of S02 bonding has been found to be increased at 600-650°C. The conversion of sulphatation has reached a maximum value at 700°C for 4 minutes reaction time. Sulphatation ratio by time has been decreased at 750-800°C due to senterization.