İbn Arabî metafiziğinde kötülük problemi
The problem of evil in İbn 'Arabi's metaphysics
- Tez No: 561707
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALPYAĞIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kötülük problemi, içinde yaşadığımız dünyadaki kötülüklerle mutlak iyi, her şeyi bilen, her şeye gücü yeten teist Tanrı anlayışının bağdaşmadığı iddiasıdır. Bu çalışma, mistik felsefenin en önemli isimlerinden biri kabul edilen İbn Arabî'nin teodise anlayışını ortaya koymaktadır. İbn Arabî kötülük problemine felsefî açıdan ilahî isimler teorisi ile ahlakî açıdan ise dinî metinlere dayanan bir teodise anlayışıyla çözüm sunmaktadır. Tezimizde probleme ilişkin olarak ortaya konulan her iki çözüm yolunun İbn Arabî tarafından nasıl bir araya getirildiği sonuçlarıyla birlikte ortaya konulacaktır. İbn Arabî'nin felsefî ve ahlakî yaklaşımının ulaştığı cevaplar birbirinden farklıdır. Felsefî olarak İbn Arabî, varlığı sırf iyilik olarak görmektedir. Bu anlayışa göre“kötülük var mıdır?”sorusu felsefî açıdan“hayır”şeklinde cevaplandırılmaktadır. Ahlakî açıdan ise aynı soruya verilecek cevap“evet”olacaktır. Çalışmamızda İbn Arabî tarafından verilen her iki cevap birlikte gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The problem of evil is the claim that the evils in the world we live in are incompatible with the absolute good, all-knowing, omnipotent theological understanding of God. This study reveals the understanding of Ibn Arabi's theodice, which is considered to be one of the most important names of mystical philosophy. Ibn 'Arabi, presents a philosophical solution to the evil problem from a philosophical point of view, and from a moral point of view, based on religious texts. In our thesis, how the two solutions were put together by Ibn 'Arabi about the problem will be revealed together with the results. The results of Ibn 'Arabi's philosophical and moral approach are different from each other. The answers reached by Ibn Arabi's philosophical and moral approach are different from each other. Philosophically, Ibn 'Arabi sees existence as merely good. According to this understanding, the question“Is there evil?”is answered philosophically in terms of“no”. Morally, the answer to the same question will be“yes.”In our study, both answers given by Ibn 'Arabi will be shown together.