Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların finansal oranlar açısından karşılaştırılması
The comparison of banks operating in turkey in terms of financial ratios
- Tez No: 561708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bankacılık sistemi, bir ülke ekonomisinin gelişmesinde ve finansal istikrarında önemli bir rol oynamaktadır. Finansal piyasaların büyümesi ve gelişmesi ekonomik büyüme çerçevesinde değerlendirilmektedir. Türkiye'de finansal piyasaların gelişimi 1980 sonrasında küreselleşme faaliyetlerinin artmasıyla gelişmeye başlamıştır. Bu gelişme 1990'lardan sonra ve 21. yüzyılın ilk on yılında daha da vurgulanmıştır. Bankacılık sektörünün özellikle gelişmekte olan ülkelerde finansal piyasaların büyük bir bölümünü oluşturduğunu görüyoruz. Finansal piyasalar, doğası gereği belirli risklere açık yapılardır. Bu riskler arttığında finansal piyasalar etkin bir şekilde işleyemez ve reel sektörle olan etkileşimleri etkilenir. Finansal piyasaların karşılaştığı riskler, finansal sistemin bileşenlerinde sorunların ortaya çıkmasıyla ortaya çıkmakta ve reel sektörü etkileyebilmekte ve sistemik etki yapabilmektedir. Öte yandan reel sektör ile finans sektörü arasındaki karşılıklı bilanço ilişkisi nedeniyle reel sektörden kaynaklanan sorunlar da finans sektörünü etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı bankaların finansal performanslarını karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The banking system plays an important role in the development and financial stability of a country's economy. The growth and development of financial markets are assessed within the framework of economic growth. The development of financial markets in Turkey began to develop with the increase in globalization activities after 1980. This development was accentuated after the 1990s and in the first decade of the 21st century. We can see that the banking sector constitutes a large part of the financial markets, especially in developing countries. Financial markets, by their very nature, are structures open to certain risks. When these risks increase, financial markets cannot function effectively and their interactions with the real sector are affected. The risks faced by financial markets arise with the emergence of problems in the components of the financial system and can affect the real sector and have a systemic effect. On the other hand, problems arising from the real sector can also affect the financial sector due to the mutual balance sheet relationship between the real sector and the financial sector. The objective of this study is to compare the financial performance of domestic and foreign banks operating in the Turkish banking sector.