İnternet hizmetlerinin kamu hizmeti kavramı açısından değerlendirilmesi ve internete erişim hakkının hukuki niteliği
Evaluation of internet services in terms of public service concept and legal nature of internet access right
  1. Tez No: 561747
  2. Yazar: AYKUT ÖZGÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnternet, günümüz dünyasını şekillendiren önemli bir kitle iletişim aracıdır. Bunun yanında, internet klasik anlamda bir araç olmanın da ötesinde, yaşamı yönlendiren bir alan haline gelmiştir. Hem bir hizmet olarak internet hizmetlerinin, hem de genel anlamda diğer kamu hizmetlerinin verilmesinde bir araç olarak internetin önemi yadsınamaz. Böylelikle devletler, internet hizmetlerini ve genel olarak internet alanını düzenleme ve denetleme yetkilerini kullanmaktadırlar. Bir evrensel hizmet olarak kabul edilen internet hizmetleri, bu yönüyle tartışmanın odağı haline gelmiş bulunmaktadır. İnternet, erişimi anlamında bir hakkın ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Diğer birçok insan hakkı ile olan ilişkisi nedeniyle, internet konusunu insan hakları hukuku açısından da incelemek gerekmektedir. Diğer insan hakları bir yana, internete erişimin kendisinin bir insan hakkı olup olmadığı son dönemlerde tartışılmaktadır. Her ne kadar internete erişim hakkının klasik anlamda bir insan hakkı olmadığı iddia olunsa da, bu yönde bazı ülkelerce ve uluslararası kuruluşlarca verilen kararlar ve yapılan mevzuat değişiklikleri ile bu tartışmanın devam ettiği söylenebilir. Çalışmamızda, internet hizmetleri kamu hizmeti ve evrensel hizmet kavramları açısından tartışılacak, internete erişim hakkının hukuki niteliği belirtilecek ve genel anlamda konunun insan hakları boyutunda tartışılmasına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Internet is an important mass communication tool that shapes the modern world. In addition to that, internet has become a life-guided area beyond being a tool in classical sense. Importance of internet is incontrovertible as internet services being a service as well as a tool that is used to provide other public services in general. Thus, states use their regulation and supervision powers and control in the area of internet and internet services. Internet services were accepted as universal service have become a focus of discussion with this aspect. On the other hand, internet has caused emergence of a right with the meaning of its access. Due to the fact that there is a undeniable relation between internet and human rights, subject of internet has to be examined in terms of human rights law. Except that other human rights, it is discussing in recent periods whether access of internet itself is a human right. Even if it is claimed that the right to internet access is not a human right in classical terms, the debate about this issue is still continuing because of the decisions and legislative amendments in some countries and international institutions. In our work, , internet services will be argued in terms of public service and universal service, legal characterof the right to internet access will be explained and the issue will be argued in the scope of human rights in the general sense.